Kapat

2800 Yıllık Öpücük: Hasanlu Aşıkları

Anasayfa Makaleler 2800 Yıllık Öpücük: Hasanlu Aşıkları

Arkeologlar, 1972 yılında, İran’ın kuzeybatısında yer alan ve yıkılıp, yakılmış eski bir şehir olan, Teppe Hasanlu mevkiinde, M.Ö. 9. yüzyılın sonlarına ait sıvalı tuğla ile çevrilmiş bir kuyu buldular. Pensilvenya Üniversitesi’nde görevli arkeolog Robert Dyson buldukları kuyu hakkında şunları söyledi:

“Kuyunun içinde yatan bir erkek ve bir kadın, iki insan iskeleti vardı. Kadın, erkeğin dudaklarına doğru elini uzatmış, yüzüne dokunarak bakarken, erkeğin ise kollarının biri kadının omzunun altındaydı. Her ikisi de gençti, vücutlarında herhangi bir darp izi yoktu; Belirgin bir kesik veya kırık bir kemik de yoktu. İskeletlerin yanında herhangi bir nesne bulunamadı, ancak başlarının altında bir taş levha vardı. Kuyuda bunlardan başka, kırık alçı parçaları, kömür ve yanmış tuğla parçaları vardı, ancak kemiklerin ezilmesine yetecek kadar bir ağırlık yoktu. Bu olağan dışı sahneyi açıklamak için iki teori ürettik;

Birincisi, belki de iki genç aşık olabilirlerdi, kalenin kuşatılmasının ardından, kaçarak saklanmak için bu kuyuya girdiler ve üzerlerini çalı çırpıyla örttüler. Diğer teori ise saklanmaya çalıştıkları ve kadının erkeği susması için uyarıyor olmasıydı. Her iki durumda da, muhtemelen boğularak ve birbirlerine aşık olarak öldükleri görülüyor.”