Kapat

[:tr]İdam Edilen Maymunlar: 3. Murat Dönemi[:en]Monkeys which executed by Mullah of Ottoman Empire[:]

Anasayfa Makaleler [:tr]İdam Edilen Maymunlar: 3. Murat Dönemi[:en]Monkeys which executed by Mullah of Ottoman Empire[:]

[:tr]Osmanlı İmparatorluğu yaptığı fetihlerle sınırlarını genişletmiş ve Kuzey Afrika’ya kadar ilerlemişti. Yavuz Sultan Selim döneminden itibaren Osmanlı’nın şaşaalı dönemleri başlamıştı. İmparatorluğun 12. padişahı, 2. Selim’in oğlu 3. Murat, çok iyi eğitim görmüş padişahlardan biriydi ve savaş alanında da güçlü bir komutandı.

3. Murat, Osmanlı Padişahı


Osmanlı’nın her döneminde olduğu gibi  3. Murat döneminde de din adamlarının etkisi fazlasıyla görülmekteydi. Padişahın dini konularda akıl danıştığı, etkisi altında kaldığı kişi de Molla Abdülkerim Efendiydi. Son derece bağnaz, tutucu, gayrimüslimlerden hoşlanmayan biriydi.  3. Murat tahta çıktığında Abdülkerim Efendi’nin de gücü ve tesiri artmıştı hatta Rumeli Kazaskerliği’ne getirilmişti.

Osmanlı’nın kara zaferleri kadar donanmadaki başarısı da fazlaydı. Bu başarıda maymunların da etkisi büyüktü. Bilindiği üzere maymunların kıvrak zekaları ve kurnazlıkları şaşırtıcıdır. Kuzey Afrika’dan getirilen maymunlar eğitilip, gemide kalyon gözcü direklerinde kullanılıyordu. Keskin görme yetileri sayesinde uzaktaki kalyonları görüp haber veriyorlardı.


Eğitilen bu maymunların satışa çıkarıldığı yer Azapkapı denilen çarşıydı. Molla efendinin verdiği bir vaazda maymunların sapık ve fena işlerde kullanıldığını, dul kadınlarla ilişkileri olabileceğini söylemesiyle birlikte maymunların ölüm fermanını da vermişti. Bu vaazdan sonra öfkelenen halk mollayla birlikte maymun satışının yapıldığı çarşıyı basmış, bütün maymunları yakalatıp çevredeki ağaçlara astırarak idam ettirmiştir.


Cani molla yakalanan maymunların her birini kendi elleriyle asmıştır ve daha büyük, irice olan maymunlar için ayrı idam sehpası hazırlatmıştır. Tarihçiler o gün için ‘’  İstanbul’da  dalında maymun sallanmayan tek bir ağaç bile kalmamıştır ’’ demişlerdir. İstanbul maymunlarının bu katliamından sonra mollanın adı ‘’MAYMUNKEŞ’’ olarak  kalmıştır.

 

 

[:en]The Ottoman Empire was built and extended the borders and advanced to North Africa. From the time of Yavuz Sultan Selim, the resplendent periods of the Ottoman Empire began. The 12th sultan of the empire, the son of Selim II, 3rd Murat, a well-educated sultan and a strong commander on the battlefield.

3. Murat, Osmanlı Padişahı

As in every period of the Ottoman Empire, during the 3rd Murat period, the influence of the clergy was seen too much. Mullah Abdulkerim Efendiydi was the one whom the sultan counseled in religious matters and was under the influence. He was a very enthusiastic, conservative, non-Muslim kind of person. When Murat III came to the throne, Abdülkerim Efendi’s power and power increased and even Rumeli Kazaskerliği was brought.

The success of the Ottomans in the navy as well as the land victories was also great. The success of monkeys in this success is great. As it is known, the astute intelligences and cunning of the apes are astonishing. The monkeys brought from North Africa were trained and used on board the galleon lookout pylons. They were able to see the distant galleons by their sharp eyes.

The place where these monkeys were trained was the bazaar called Azapkapi. A sermon given by Mullah’s master gave the ape death sentence, saying that apes were used in perverted and bad work, that they might have relationships with widowed women. After this preaching, the angry people rushed to the bazaar where the monkey was sold together with the molly, and caught all the monkeys and executed them by hanging them in the surrounding trees.

The mysterious molly hanged each of the caught apes with their own hands and prepared a separate stand of death for the bigger, bigger apes. For the day, the historians said, “There is not a single tree in Istanbul that does not sway monkeys.” After this massacre of the Istanbul monkeys, the name of the molar remained “MAYMUNKEŞ”.

 

 [:]