Kapat

[:tr]4500 Yıllık Zindan: Sutyenin Tarihi [:]

Anasayfa Makaleler [:tr]4500 Yıllık Zindan: Sutyenin Tarihi [:]

[:tr]Sutyen çok renkli bir tarihe sahip, Otto Titzling adlı bir Amerikalı tarafından icat edildiği iddia edilmekte ve 1960’lı yıllarda feministler tarafından tepki olarak yakıldığı bilinmektedir.

Aslında sutyen, kadınlara yapılmış, büyük bir kötülükten başka bir şey değildir. Fakat son derece rahatsız olan bu giysi sayesinde, kadınlar tarihin hiçbir döneminde görülmeyen seksi bir görünüme kavuşmuştur. 

M.Ö. 2500: Girit adasındaki kadınlar göğüslerini kıyafetlerinden çıkarmak için sutyen benzeri giysiler kullanmaya başlarlar.

M.Ö. 450- M.S.285: Roma ve Yunanlı kadınlar, göğüslerinin etrafına bant sararak göğüslerini sabitlemeyi tercih ettiler.

 

M.S. 1550: Fransa Kralı Henri II’nin karısı Catherine de Médicis, kalın belli kadınların sarayda dolaşmasını yasakladı, kadınlar çelik korseler kullanmaya başladı. Korse kadınlar için destekleyici ve şekillendirici temel iç çamaşırı haline gelir.

 

1850’ler: ABD’de sutyen benzeri giysiler için ilk patent  alındı.
1850’ler: Korseler yaklaşık 10 yıl giyim endüstrisinde kullanılmadı.

4- İlk Sutyen Patenti
1860’lı yıllar: Korseler modaya geri döndü. Korselerin omurga be organlarda meydana getirdiği deformasyon, korselerin sağlık riski doğurması nedeniyle tartışmalara neden olur.

5- Korse Reklamı

 

1875: Tasarımcı Susan Taylor Converse, Yünlü Kumaştan “Union Under-Flannel(Atlet Altı-Toplayıcı)” adlı bir giysi üretti. Sert çıtaları olmayan, delikli, dantelli veya kasnaklı bir yapıya sahip olan giysi önceki örneklerine göre biraz farklıydı. Giysi üreticileri George Frost ve George Phelps tarafından bu kıyafete patent alındı.

6-Susan Taylor Converse Tasarımı

1889: Korse üreticisi Herminie Cadolle, “Bien-être(İyi Olma)” adlı sutyen benzeri bir giysi üretti. Göğüsleri geleneksel bir korse gibi aşağıdan sıkıştırmak yerine omuzlardan desteklemektedir.

7- Herminie Cadolle Patent
 

1893: Marie Tucek “Göğüs Destekçisi” nin patentini aldı. Bu giysi çoğu yönüyle günümüz sutyenlerine çok benzemektedir.

8- M.TUCEK Sutyen Patenti

1907: Vogue dergisi ilk defa yayınlarında “brassiere(sutyen)” terimini kullandı. Terim, eski Fransızca’da ‘üst kol’ demektir. Bundan önce, sutyen benzeri giysiler, “boğaz desteği” veya “göğüs desteği” anlamına gelen “soutien-gorge” Fransızca terimleriyle biliniyordu.

9- İç Çamaşırı Reklamı, Vogue, 1920

 

1912: “Sutyen” terimi Oxford English Dictionary’e girdi.

10-Oxford English Dictionary
1912: Konfeksiyon yapımcısı Otto Titzling’in, buxom şarkıcısı Swanhilda Olafsen için bir sutyen tasarladı. Swanhilda, Otto ile  New York’ta aynı apartmanda yaşıyordu ve destekleyici bir giysiye ihtiyaç duyuyordu. Otto’nun çığır açan tasarımının ilham kaynağı Swanhilda’ydı. Ancak Otto, tasarımına patent almadı ve bu nedenle sutyen mucidi olma şansını kaybetti.

1913: Patent alınan ilk modern sutyen, New York sosyetesinden Mary Phelps Jacob tarafından tasarlanan, ipek hanky ve pembe kurdele kullanılan tasarımdı.

11-Mary Phelps Jacob ve Tasarımı

 

1914-1918: I. Dünya Savaşı’nın patlak vermesiyle kadınların iş gücüne katılması gerekti. Birçok kadın fabrikalarda çalışmaya ve iş üniforması giymeye başladı; bu durum günlük korse kullanılmasında sorun yarattı.

12- İşçi Kadınlar, I. Dünya Savaşı

1917: ABD Savaş Sanayisi Kurulu, kadınların metal tüketimini azaltması için korse kullanılmasının durdurulmasını talep etti. Kaynaklar, gösterilen çaba sonucunda iki savaş gemisi yapmaya yetecek kadar, 28 bin tonluk metal tasarrufu yapıldığını yazmaktadır.

13. Savaş Gemisi

 

1918: Korse üreticileri, göğüsleri büyütmek yerine küçülmeye yarayan sutyenler yapmaya başladılar.

1920’ler: Warner, zamanın modası ile uyumlu, göğüsleri sıkılaştıran  yassı bir sutyen tanıttı.

Warner Tasarımı 1920ler

1928: Rus göçmen Ida Rosenthal ve kocası William, Maidenform’u buldu ayrıca sutyen ölçülerinin oluşturulmasının temelleri atıldı.

Ida Rosenthal

1930’lar: “Sutyen” kelimesinin kısaltılmış biçimi “brassiere” – “the bra”  popüler hale geldi.
1930’lar: Warner, kadınların vücut şekline uyum sağlayabilen ilk elastik sutyeni üretti.

Warner Elastik Sutyen Tasarımı

1935: Warner’s, yakında tüm sutyen üreticilerince benimsenecek olan sutyen ölçülerini (A’dan D’ye) oluşturdu.

 

1940: Sutyenlere dolgu eklendi.

1941-1945: Geleneksel kumaş malzemeler (pamuk, kauçuk, ipek ve çelik) yerini sentetik kumaşlara bırakmaya başladı.1946: Paris’te ilk bikini tanıtıldı.

Halka açık alanda ilk kez bikini giyilmesi, 1946

1950’ler: Straples sutyenler sayesinde kadınlar artık omuzları açık kıyafet giyebiliyorlardı.

1959: Warners ve Du Pont, şu an çoğu sütyende kullanılan likrayı üretti.

 

1968: “Sutyen Yakma” protestosu yaşandı. Bir grup kadın 1968 Miss America yarışmasını protesto ediyorlardı ve öfkelerinin simgesi olarak çöp kutusuna makyaj ve saç spreyi, sutyen, kuşak, yüksek topuklu ayakkabı atarak yaktılar. Erkek egemen bir toplumda kadınların yeterince özgür olmadığı dile getirilmeye çalışılıyordu ve bu yakılan malzemelerin özgürlüğü kısıtladığı savunuluyordu. Bu olay tarihe “Sutyen Yakma Vakası” olarak geçti.Sutyen Yakma Protestosu-2 1968

Sutyen Yakma Protestosu 1968

 

1973: İlk çıkmayan spor sutyeni tanıtıldı.

 

 [:]