Abdullah Biraderler Arşivi - Tarih Kurdu
Kapat

Abdullah Biraderler Arşivi

Anasayfa Galeriler Abdullah Biraderler Arşivi

Abdullah Biraderler Arşivi

Abdullah Frères Stüdyo Kartı

Abdullah Frères yani Abdullah Biraderler, Ermeni asıllı üç kardeştir; Viçen Abdullahyan (1820-1902), Hovsep Abdullahyan (1830-1908) ve Kevork Abdullahyan (1839-1918), Osmanlı İmparatorluğu döneminde uluslararası üne kavuşan fotoğrafçılardır. Fotoğraflarının büyük kısmı Osmanlı İmparatorluğuna bağlı şehirler, manzara ve Osmanlı Sultanlarına ait fotoğraflardan oluşur.

 

Müslüman olduktan sonra Abdullah Şükrü olarak bilinen Viçen, fotoğraf kariyerine 1856’da İstanbul’un Bayazid semtinde fotoğraf stüdyosunu açan Rabach’ın yanında 1858’de başlamıştır. Viçen’in küçük kardeşi Kevork’un, Venedik’te Murad Raphaelian Ermeni Akademisi’ndeki eğitimini tamamladıktan sonra 1858’de İstanbul’a geldiğinde  Rabach’ın fotoğraf stüdyosunu devralmaya ve Abdullah Frères fotoğraf stüdyosunu açmaya karar vermişlerdir. 1867’de ise Beyazid’deki dükkanlarını satıp, Pera’da daha uygun bir yere taşınmışlar. Abdullah Frères daha sonra Osmanlı İmparatorluğunun en ünlü fotoğrafçılarından biri haline gelmiştir, öyle ki 1863 yılında Sultan Abdulaziz tarafından saray fotoğrafçısı olarak atanmıştır. 1886’da, Mısır valisinin isteği üzerine Kahire’de bir stüdyo daha açmaya karar vermişlerdir.

 

Uzun süren kariyerleri boyunca Abdullah Frères, çok sayıda Osmanlı padişahını, İbrahim Edhem Paşa ve Osman Nuri Paşa gibi Osmanlı devlet adamlarını, Mark Twain gibi uluslararası tanınmış kişileri, manzaraları ve daha fazlasını fotoğrafladı.

Abdullah Biraderler Arşivi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir