Kapat

Almanlar, neden ve nasıl Adolf Hitler’i seçti.

Anasayfa Makaleler Almanlar, neden ve nasıl Adolf Hitler’i seçti.

 

Adolf Hitler Neden Seçildi?

Sanılanın aksine Adolf Hitler ve onun Nazi Partisi Almanya‘yı zorla ele geçirmedi, Almanların oylarıyla iktidara geldiler. 1932 yılı federal seçimlerinde, yaklaşık 14 milyon Alman, Hitler‘e, Nazilere ve faşizme oy verdi.

Bu durum kabul edilmek istenmeyip, karanlık, kirli bir sır niteliğindedir, ancak Alman faşizminin yükselişi demokratik bir seçimle başlamıştır. İnsanlar yığınlar halinde yönetimi Nazilere vermek için oy kullandılar ve gerçekten doğru seçimi yaptıklarına inanıyorlardı.

 

Adolf Hitler’in Seçim Konuşması(Türkçe Altyazılı):

Nazi Partisi bunu ülkenin gerçek sorunlarına değinerek başardı. Birinci Dünya Savaşı’nın sonunda ülke çıkmaza girdi. Versay Antlaşması’nı imzalamak zorunda kalmışlardı; Antlaşmanın Savaş Suçları Maddesi, savaşın sorumluluğunu, masrafları ile birlikte, tam olarak Almanya’nın omuzlarına yükledi.

Almanya aşırı borç yükü altına girince, Alman parası da doğal olarak değersizleşti. Savaş bittikten beş yıl sonra bir Amerikan doları 4.2 trilyon Alman markına karşılık geliyordu. İnsanların ellerinde bulunan birikimleri o kadar değersizleşmişti ki paralarını yakıp tomar tomar kağıttan kurtuluyorlardı.

 

Nazi Partisi’nin Yükselişi

Nazi Partisi bu çaresizlikle beslendi. Versay Antlaşmasını yırtıp atacaklarına, bu borçları ödemeyeceklerine ve savaştan sonra kaybettikleri toprakları geri alacaklarına söz verdiler. Naziler diğer partilerden daha ateşli ve daha radikaldi, Almanlar ise kötü hayat koşulları altında giderek daha da nefret dolmaktaydı.

1924 yılında Alman hükümeti ile Yahudi Barmat kardeşler arasındaki kirli para ilişkinin duyulması giderek artan bir anti-Semitizm dalgası ve güvensizlik getirdi.

 

Hitler’in öfke dolu ırksal üstünlük fikirleri daha sonra Alman halkına daha makül görünmeye başladı. Faşist ve ırkçı Nazi Partisi yavaş yavaş insanlara en doğru seçenek olarak gelmeye başladı.

31 Temmuz 1932’de insanlar öfke doluydu. Güvensiz, ırkçı duygularla ve nefretle dolu olarak, seslerini duyurmak için sandıklara gittiler ve oylarını Hitler’e ve onun Nazi Partisine verdiler.

 

Adolf Hitler’in Seçim Çalışmaları Fotoğraf Galerisi:

KAYNAKLAR: 1

Bir Cevap Yazın