Kapat

Belçika Kralı 2. Leopold’un Kongo Katliamları

Anasayfa Makaleler Belçika Kralı 2. Leopold’un Kongo Katliamları

Afrika’nın Durumu

Avrupa’nın büyük güçleri Afrika‘yı parçalayıp paylaşırken, 1835 ile 1909 seneleri arasında yaşayan Belçika kralı 2. Leopold, yerli kabileleri “medenileştirmek” adı altında Kongo’ya misyonerler göndermeye başladı ve pastadan kendine büyük bir pay kaptı, öyle ki Avrupa devletleri Kongo’yu Kral Leopold’ın özel mülkü olarak tescillemişlerdi.

Kral 2. Leopold ve Kongo

Ancak Afrika yerlilerini medenileştirme bahanesiyle Afrika’nın kauçuk ve fildişi gibi değerlerini yağmaladı. Yerli halkı katlederek ve işkence yoluyla çalışmaya zorladı: Malzeme kotası koyduğu yerlilerden kotasını dolduramayanlar öldürüldü ya da uzuvları kesildi. Kral II. Leopold.Kongo’ya hiç gitmemesine rağmen 10 ila 15 milyon insanın ölümünden ve sakat kalmasından sorumludur. Ülke nüfusu bu dönemde 3’de 2 oranında azalmıştır.

Bu fotoğraf, yaklaşık 23 yıl süren Kral Leopold işkencesini belki de en net anlatan fotoğraf karesi.

Üstteki fotoğraf, 1900′lü yılların başında, Kongo’da, bir din adamı tarafından gizlice çekildi. Fotoğraftaki adam, kendisi gibi köle olan ve yeterince kauçuk toplayamadığı için cezalandırılan 5 yaşındaki kızının kesilen sol eli ve sağ ayağına bakıyor.

Bu korkunç dönemden geriye kalan fotoğraflar II. Leopold’un yaptığı yıkımı, yerlilerin çektiği işkenceyi gözler önüne sermektedir.

Belçika kralı 2. Leopold(1865-1909) Afrika Kongosuna yaptıklarını da Adolf Hitlerin sahneye çıkacağı güne kadar acımasızlığın 1 numaralı temsilcisi olarak kalmıştır.

 

Kongo’nun çektiği Eziyetler

Uzuvları kesilmiş Kongolular

 

Uzuvları kesilmiş Kongolular 2

KAYNAKLAR: 1 2 3 4 5 6 7 8

Bir Cevap Yazın