Kapat

Bilinen en eski şarkı olan Hurri İlahisi’ni dinleyin

Anasayfa Ses Bilinen en eski şarkı olan Hurri İlahisi’ni dinleyin

Bilinen En Eski Şarkı

Ugarit şehri, Suriye’nin Ras Shamra bölgesinde yer alan  ve Akdeniz’e kıyısı olan ticaretin yoğun olduğu bir liman kentiydi. Tarihi açıdan büyük önem taşıyan bu şehirde ‘’Ugaritçe’’ dili konuşulmaktaydı. Dünyanın en eski şarkısının,  çivi yazısıyla toprak tabletler üzerine M.Ö. 14. yüzyıla kadar uzanan tarihiyle, Ugarit şehrinde yazıldığı düşünülmektedir ve bu tabletler 1950 yılında yapılan arkeolojik kazılarda ortaya çıkarılmıştır.

Arkeologlar tarafından yapılan kazılarda pek çok tablet bulunmuştur ama şüphesiz ki en önemlisi Ugarit kraliçesi Nikkal için bestelenen ‘’Hurri İlahisi”dir.

California Üniversitesinde Asuroloji  profesörü olan Anne Draffkorn Kilmer, yaklaşık 3.400 yıllık bu tabletleri 15 yıl boyunca inceledi ve çözümlemeye çalıştı. 36 tabletten oluşan bu eserler çivi yazısıyla yazılmıştı ve daha sonra Hurri İlahisi olarak adlandırıldı. Yapılan çalışmalar sonucunda bu tabletlerden sadece biri notaya dökülerek, müzik enstrumanlarıyla çalınabilecek duruma getirilebildi.

Profesör Kilmer’a göre, tabletteki melodiler, yazıldığı dönemde dokuz telli lir ya da arp ile çalınmıştı. 1972 yılında, uzun çalışmalar neticesinde tercüme edilerek bugünkü haline getirilen bu eşsiz eser, günümüzde Şam Ulusal Müzesinde sergilenmektedir.

Bu tabletlerin gün yüzüne çıkmasıyla, müzik kültürünün bir hayli önemli olduğu Batı dünyası dahil olmak üzere, müziğin kökeninin Orta Doğu olabileceği düşüncesi daha da güçlendi.

Bilinen en eski şarkı olan Hurri İlahisi’ni dinleyin:

Bir Cevap Yazın