Kapat

[:tr]Birinci Dünya Savaşından Kalma Donmuş Askerler[:en]Frozen soldiers from World War I [:]

Anasayfa Galeriler [:tr]Birinci Dünya Savaşından Kalma Donmuş Askerler[:en]Frozen soldiers from World War I [:]

[:tr]
İtalya’ya ve Avusturya arasında geçen savaş hava koşulları nedeniyle Beyaz Savaş olarak adlandırılmaktadır, karlarla kaplı Alp’lerde sayısız askerin çatışmalar ve soğuktan hayatını kaybettiği söyleniyor. Buzları erimesiyle donmuş asker cesetleri gün yüzüne çıkmaya başlıyor. Bazı cesetler bir asır geçmesine karşın son derece iyi durumda ve bozulmamış halde.

Savaş tam dört yıl sürdü, 3500 metre rakımda açılan tüneller ve kazılan hendeklerde büyük çarpışmalar yaşandı. 

Buzun erimesiyle ortaya çıkan Avusturyalı askere ait tüfek. Fotoğraf: Museo della Grande Guerra, Peio.


Bir kaç 10 yıldır eriyen buzlarla beraber donmuş cesetler ve malzemeler dağ yamaçlarından akmaya başladı. Bunların içinde hala okunaklı, gönderilmemiş mektuplar ve yazılmış şiirler de da var.

2004 yılında bulunan üç Avusturya askerine ait kalıntılar. Fotoğraf: Museo della Grande Guerra, Peio.

Düşük sıcaklık ve çığlar en yaygın ölüm nedeni olsa da, ölen askerlerin faili tabi ki sadece doğa değildi. Öyle ki önceki yıl, Peio köyünde kafasında kurşun delikleri olan iki asker daha bulunmuştur.
kaynak:http://sploid.gizmodo.com[:en]

The war between Italy and Austria is called the White War due to the weather conditions and it is said that in the snow-capped Alpine countless soldiers have lost their lives in conflict and cold. The corpses of soldiers frozen with ice are starting to surface. Some bodies have survived a century, but they are in excellent condition and unspoilt.

The war lasted for four years, and there were major collisions in the tunnels and ditches that opened at an altitude of 3,500 meters.

The rifle of the Austrian soldier that emerged in the late afternoon. Photo: Museo della Grande Guerra, Peio.

Frozen corpses and materials began to flow through the mountain slopes for several decades with the melting ice. There are still legible, unsent letters and poems written in them.

The remains of three Austrian soldiers in 2004. Photo: Museo della Grande Guerra, Peio.

Although low temperatures and avalanches are the most common cause of death, the perpetrators of dead soldiers were not only nature. So much so that in the previous year, two more soldiers with bullet holes were found in the village of Peio.

kaynak:http://sploid.gizmodo.com[:]