Kapat

[:tr]Dünyanın En Büyük Kitabı Sayısal Ortama Nasıl Aktarıldı[:en]How the world’s greatest book has been transmitted to the digital.[:]

Anasayfa Harita [:tr]Dünyanın En Büyük Kitabı Sayısal Ortama Nasıl Aktarıldı[:en]How the world’s greatest book has been transmitted to the digital.[:]

[:tr]

1660 yılında yayınlanan Klencke Atlas, İngiliz Kütüphanesi’nin kartografya koleksiyonundaki en ünlü objelerden biridir. Yaklaşık 180 cm boyunda ve açıkken 2 metre genişliğindedir.

Klencke Atlas, detaylı bir restorasyondan sonra 2010’da halka açıldı ve geçen ay İngiliz Kütüphanesi tarafından dijital ortama aktarıldı. Bu devasa antik eser, yüksek çözünürlüklü bir fotoğraf makinesi ile digitalleştirildi, haritaların her birini digital ortama aktarmak birkaç gün sürdü. Atlas’ın bu digital sürümünü İngiliz Kütüphanesi web sitesinde görebilirsiniz.

[:en]

Klencke Atlas, published in 1660, is one of the most famous objects in the collection of the British Library’s cartographical collection. Approximately 180 cm in length and 2 meters wide when open.

Klencke Atlas was opened to the public in 2010 after a detailed restoration, and last month was ported to the digital library by the British Library. This gigantic antique work was digitized with a high resolution camera and it took several days to transfer each of the maps to the digital medium. You can see this digital version of Atlas on the British Library website.

 

[:]