Dünyanın En Eski Boyama Kitabı - Tarih Kurdu
Kapat

Dünyanın En Eski Boyama Kitabı

Anasayfa Makaleler Dünyanın En Eski Boyama Kitabı

 

ABD Missouri Botanik Bahçesi’ne ait kütüphanenin arka raflarında 18. yüzyıldan kalma bir boyama kitabı bulundu. 1760 yılında basıldığı anlaşılan bu boyama kitabı, bilinen tüm diğer boyama kitaplarından yaklaşık 100 yıl daha eski.

257 yaşındaki kitap, İngiliz yazar Robert Sayer tarafından “Çiçekçiler” başlığıyla yayınlanmış. Kitabın içerisinde çeşitli çiçekler, yapraklar ve bitkilerden oluşan 60 çizim bulunmakta.

O dönem basılan birçok botanik kitabının aksine, bu kitap eğitim amaçlı değil yalnızca eğlence amaçlı olarak tasarlanmış. Kitabın giriş bölümünde yazar, kitabın “bu yeni bir eser,  bay ve bayanların bu sanattan zevk almasını ve eğlenmesini amaçlamıştır” diye belirterek “doğadan çizimler ve boyama talimatları” eklemiştir.

Boyama kitabı ile birlikte, sulu boya seti de satıldığı anlaşılmaktadır. Şans eseri, Missouri’de bulunan bu kopya hiç boyanmamış ve orijinal halini korumaktadır ve 18. yüzyıldan kalma botanik kitapları araştıran meraklı bir botanikçi tarafından keşfedilmiştir.

Missouri Botanik Bahçesi kütüphanesi bu kitabı dijital ortama aktarmış durumda, siz de buradan kitaba ulaşarak çizimleri indirebilir, 257 yıllık bu tarihi kitabı hayal gücünüzü kullanarak renklendirebilirsiniz.

Daffodil

Hyacinth

Iris

Peony

Rose

Sunflower

Tulip

Kaynak: 1