Kapat

Dünyanın En Garip Müzeleri

Anasayfa Makaleler Dünyanın En Garip Müzeleri

Paris Kanalizasyon Müzesi: Fransa

Paris kanalizasyonları, iskeletlerle ve gizemlerle dolu mezarlıklarıyla zaten biliniyor. Ancak Paris’in 1800’lerin başında yapılan kanalizasyon sisteminin kendisi de bir o kadar dikkat çekici. Dolayısıyla Paris kanalizasyonuna ait görüntüler ve malzemeler ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. Tabi bu müzeyi kanalizasyonun benzersiz güzel kokusu eşliğinde gezeceğinizi de unutmayın.

Penis Müzesi: ABD

Boğa penisinden yapılmış bir kırbaç satın almasıyla cinsel organlara olan merakı daha da artan Emekli öğretmen Sigurður Hjartarson, 1997’de İzlanda Phalloglogical Müzesi’ni kurdu. “The Penis Museum” olarak da bilinen İzlanda Phalloglogical Müzesi, dünyadaki penis çeşitliliğini gözler önüne seriyor. 280 civarında penis ve penis parçası bulunduran müze, son olarak bir insan penisi sergilemeye başlayarak, koleksiyonu tamamlamayı planlıyor. Hemen kafanızdaki soruları gidermek adına cevap verelim; Müzedeki en büyük penis yaklaşık 180 cm boyuyla bir balinaya ait. 1997 yılında açılan müze, yılda binlerce turist ağırlarken, ziyaretçilerin büyük bir çoğunluğunu kadınlar oluşturuyor.

Garip Tıbbi Cihazlar Müzesi: ABD

Bu müze aslında müze içine kurulmuş bir başka müze. Minnesota Bilim Müzesi’nde bulunan dünyanın en şüpheli tıbbi cihazları, aletleri ve makineleri bir araya getirilmiş. Küratör Bob McCoy’un kişisel koleksiyonunu bağışlamasıyla açılan müze, sonrasında daha da zenginleştirilmiş. Mesela cihazlardan biri prostatı iyileştirmek için apış arasına elektrik vermeye yarıyor.

Uluslararası Tuvalet Müzesi: Hindistan

Tuvalet müzesindeki eserler M.Ö. 2.500 yılına kadar uzanan bir geçmişe sahip. Bindeshwar Pathak tarafından kurulan müze, başlangıçta bölgedeki sağlık sorunlarını çözmek amcıyla ekip çalışmasını teşvik etmek ve hem politikacılar hem de Delhi halkını eğitmek amacıyla düşünülmüş. Tuvalet, Delhi’de yaşam sağlığını ciddi şekilde tehdit ediyor. Kırsal alanlarda yapılan sağlık harcamalarındaki artış umut verici.

Ortaçağ İşkence Aletleri Müzesi: Hollanda

Amsterdam, yaşam tarzlarına tanıdığı özgürlükler ve Ortaçağ İşkence Aletleri Müzesi ile ünlüdür. Kale zindanlarına benzeyen bu müze, tarih boyunca kullanılmış 100’den fazla işkence aletine sahiptir. Turistler, yüzlerce hatta binlerce yıl boyunca kullanılan bu işkence aletleriyle fotoğraf çektirmeyi çok seviyor.

Shinyokohama Erişte Müzes: Japonya

Erişte yıllardır Japonya’nın temel gıda ürünlerinden biri. Ucuz ve pratik olan erişte en çok tercih edilen ikinci yemek. Erişte müzesi sadece eriştelerin sergilendiği ve üretiminin yapıldığı bir müze. Bu mutfak temalı müze, dokuz dükkandan, dünyanın her yerinden gelen hazır erişte türlerinin, gerçek mana da ve interaktif ortamda sergilendiği bir yerdir.