Fransa'da Ortaçağdan Kalma Uygulama: Kadına Şiddet - Tarih Kurdu
Kapat

Fransa’da Ortaçağdan Kalma Uygulama: Kadına Şiddet

Anasayfa Galeriler Fransa’da Ortaçağdan Kalma Uygulama: Kadına Şiddet

1940 -1944 yılları arasında Nazi Almanyası, Fransa’nın kuzey ve batı bölgelerini işgal etti; bu durum, kadına yönelik şiddet hareketlerinde Fransa tarihinde derin yaralar açtı. Öyle ki Fransa’nın özgürlüğüne kavuştuğu 1944 yazından sonra, Nazi ordusuyla ilişkisi olduğu düşünülen, Alman askerlerden çocuk sahibi olan yada herhangi bir şekilde yardım etmiş veyahut bunlardan biriyle suçlanmış kadınlar, yargısız infaz sonucu, büyük kalabalıklar önünde aşağılandı, saçları kazındı, soyularak çıplak yada yarı çıplak bırakıldı, yüzlerine, vücutlarına Nazi sembolleri çizildi.

Kadınların bu şekilde toplumda küçük düşürülmesi genelde en çok orta çağ döneminde görülmüştür, karanlık çağlarda da zina eden kadınların bu şekilde cezalandırıldığı bilinmektedir. Ancak Nazi işgalinden kurtulan Fransa’da bu iğrenç adet yeniden gün yüzüne çıkmıştır.

Bu denli aşağılamalara maruz kalan kadınların toplumsal durumu incelendiğinde ise genel olarak fahişeler, ailesi olmayan yada savaşta ailesini kaybetmiş kadınlar ve Almanlara kalacak yer temin etmiş öğretmenler gibi sosyal durumu iyi olamayan kadınlardan oluştuğu görülmektedir. Bazı tarihçiler bu olayların gerçek işbirlikçiler tarafından, dikkati başka tarafa çekmek amacıyla gerçekleştirildiği belirtilmektedir.

Bu dönemde kafası kazınarak aşağılanmalara maruz kalan kadın sayısı da yaklaşık 20 000 civarındadır.

 

 

[:]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir