Kapat

Hangi Hayvan Kaç Yıl Yaşar?

Anasayfa Makaleler Hangi Hayvan Kaç Yıl Yaşar?

Okunma Sayısı [view-count]

Hangi Hayvan Kaç Yıl Yaşar?

Hayvanlar ne kadar yaşıyor? İnsan, bu soruyu yıllarca cevaplamaya çalıştı, ancak günümüze ulaşan veriler evcilleştirilmiş yada kafeslerde tutulan hayvanların ömürleriyle değerlendirilmiştir. Bu veriler hayvan ömürleri hakkında fikir sahibi olmamıza yardımcı olsa da çoğu zaman insanları yanıltmıştır.

Esaret altında bulunan hayvanlar kuraklık, sel, yangın ve yırtıcı saldırılarına maruz kalmadıkları gibi herhangi bir hastalık durumunda da tedavi edilirler ve düzenli beslenirler. Buna karşın vahşi doğada hayvanlar korunabildikleri ve beslenebildikleri kadar hayatta kalırlar.

Hayvanların vahşi doğada ne kadar yaşadıklarını incelemekse çok zordur ve bilim adamları bu konuda uzun yıllar süren çalışmalar yapmaktadırlar.

Vahşi hayvanların yaşını belirlemek güç bir iştir, ancak araştırmalar bize yararlı bilgiler sunmaktadır. Deniz ve okyanusta çalışan biyologlar, deniz canlılarının yaşını belirlemek için yüzgeç dikenleri, kemikleri ve balık omurgalarında oluşan büyüme halkalarını kullanmayı öğrenmişlerdir. Büyümenin hızı olduğu mevsimlerde halkaların genişleme mesafesi fazla, örneğin kış gibi aksi mevsimlerde ise bu mesafe azdır.

Bazı kaplumbağaların kabuklarında da yıllık büyüme çizgileri bulunur. Bazı kaplumbağalar için 5 yaşına kadar bu çizgiler baz alınabilir, 15 yaşına kadar fikir yürütülebilir ancak bu yaştan sonra halka sayısı ile yaş arasındaki orantısı oratadan kalkar ve doğru sonuca ulaşmak imkansızlaşır.

Biyologlar bazı memelilerin dişlerini inceleyerek de yaşlarını belirleyebilir. Diş sayısı ve türü, koyun ve keçilerde yaşı belirler, geyiklerde ise çene dişlerinin aşınma miktarı yaş konusunda bize doğru bilgiler verebilir. Geyik büyüdükçe, dişlerinin bazı kısımları kullanılamaz hale gelir. Aşınma miktarını inceleyerek geyik yaşı belirlenebilir. Bu yöntem sekiz buçuk yaşına kadar oldukça doğru sonuçlar verir, ancak geyik bu yaşı geçtiğinde doğru veriler elde edilmesi zordur. Dişler aşınca geyik düzgün beslenemez. Sonuç olarak, çok az sayıda geyik vahşi doğada on yıldan daha fazla yaşayabilir. Bazı yabani koyun türlerinin erkeklerinin boynuzlarındaki halkalara göre yaşının belirlenebileceği düşünülmektedir; Bununla birlikte, halkalar on iki on dört yılda sonra herhangi bir değişim yaşamaz.

Evcil yada kafeste tutulan hayvanların genellikle vahşi hayvanlardan daha çok yaşarlar, çünkü vahşi hayvanlar kendileri beslenmeli ve kendilerini savunmalıdırlar, hiçbir tıbbi yardım da almazlar. Örneğin hayvanat bahçesindeki bir timsah elli yılı aşkın yaşayabilir.

Balinanın dış kulağında bal mumu benzeri bir yapı vardır. Bu yapının yaşla birlikte uzunluğunu artar ve bilim adamları, bir koyu ve  bir açık renk katmanın bir yaşı temsil ettiğini düşünüyor. Eğer bu doğruysa, balinaların tahmin edilenden çok daha az yaşadıkları düşünülüyor. Zoologlar bir zamanlar balinaların 150-200 yıl yaşadığına sanıyorlarsa da Antarktika da balıkçılık alanlarında yakalanan yüzlerce balinanın bal mumu benzeri bu yapıları incelendiğinde, balinaların hiçbirinin 60 yaşın üzerinde olmadığını görülüyor.

Şimdiye kadar elde edilen veriler ışığında yukarıdaki görselde hayvanların ortalama yaşlarını inceleyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın