Kapat

I. Dünya Savaşında Kullanılan Teknolojiler

Anasayfa Galeriler I. Dünya Savaşında Kullanılan Teknolojiler

Okunma Sayısı [view-count]

Amerikan yapımı bu cihazlar ses dalgalarını dinleyerek uçakların geldiği yönü belirlemek için kullanılıyordu. Daha sonra yerini radar sistemlerine bıraktı.

Savaşın elbetteki hiçbir yönden iyi tarafı bulunmamaktadır. Peki ama savaşlar hiç olmasaydı, günümüz teknolojileri bu kadar iyi olabilir miydi? Tabi ki hayır. Eğer savaşlar hiç olmasaydı da günümüz teknolojisi de bu kadar gelişmeseydi daha iyiydi diyorsanız da, yorum siz değerli okuyucuların.

Kesin olan birşey var ki günümüzde kullandığımız teknolojilerin büyük bir bölümü savaş projeleri sonucunda hayatımıza girdi. Örneğin internet ve radar teknolojisi örnek verilebilir. Ama biz bu yazımızda savaşın yararlarından bahsetmeyi tabi ki düşünmüyoruz. Sadece I. Dünya Savaş’ında kullanılan bazı garip teknolojileri sizlerle paylaşmak istiyoruz.

16 Modello 305/17 obice da Armstrong Yapımı I. Dünya Savaşı sırasında kullanılan İtalyan obüsü, 1914 ve 1917 yılları arasında İtalya’da kullanıldı, yaklaşık 30 adet üretildi.

Ağaç kovuğu şeklinde dizayn edilmiş gözetleme kulesi

Kızılhaç tarafından kullanılmak üzere, siperlerden yaralı askerlerin tahliyesini kolaylaştırmak için dizayn edilmiş bir araç, ama pratikte kullanılması mümkün olmadı.

38 cm SK L / 45 “Max”, nam-Langer Max, Almanya’nın sahillerini korumak amacıyla ürettiği uzun menzilli top, sonraları tren vagonlarına monte edilerek başka sahalarda da kullanılmıştır. Bu toptan atılan 750 kglık mermiler 34.000 metreye kadar ulaşabilir.

Güneş ışınlarını kullanarak, tepeden tepeye Mors alfabesiyle iletişim sağlayan Osmanlı askerleri.

Bu bir Alman yapımı siper-kazma makinesi. I. Dünya Savaşında kullanılan siperlerin çoğu elle kazılmıştır, fotoğraf 1918 yılından

Bu küçük Alman radyo istasyonu, bisikletli iki asker tarafından taşınmaktadır.

Fransız ordusunun 1914 yılında taşınabilir radyoloji laboratuarları vardı.

Amerikan yapımı gazlı ve elektrikli tank, çok ağır ve kullanışsız olduğu için seri üretime geçilmedi.

Bu Avusturyalı zırhlı tren gerçekten korkutucu.

Keskin nişancılar tarafından kullanılan sahte atlar.

Amerikalı ve Fransız askeri fotoğrafçılar, Fransa 1917

Üç tekerlekli motosikletler.

Savaşlarda aktif olarak kullanılan Harley-Davidson .

Fransa’da bir telgraf santrali, 1918.

Bir Cevap Yazın