Kapat

[:tr]İffet ve Namus Bekçilerinin En Kanlı Ritüeli: KADIN SÜNNETİ (+18 HASSAS İÇERİK)[:en]The Bloody Ritual of Chastity and Honorary Watchers: WOMEN CIRCUMCISION (+18 PRECISION CONTENT)[:]

Anasayfa Makaleler [:tr]İffet ve Namus Bekçilerinin En Kanlı Ritüeli: KADIN SÜNNETİ (+18 HASSAS İÇERİK)[:en]The Bloody Ritual of Chastity and Honorary Watchers: WOMEN CIRCUMCISION (+18 PRECISION CONTENT)[:]

[:tr]Küçük bir kız çocuğusunuz. Hiç bir şeyden haberi olmayan, oyuncakları ile oynayan… Daha kadın olmanın bedelini anlayamayacak kadar küçük… Sizi yapma bez bebekleriniz arasından alıp, hiç tanımadığınız ve bir daha da asla unutamayacağınız bir yüzle karşılaştırıyorlar. Adına ”sünnetçi” denilen bu yaşını başını almış aksi suratlı kadın elinde paslı, pis bir jilet ya da başka bir kesici aletle annenizle birlikte zorla bacaklarınızı açıyor ve  ”klitoris”denilen erektil cinsel organınızı kesiyor ya da vajinanızın tamamını kalın bir iple dikiyor. Sadece idrar ve adet akıntısının çıkabileceği bir delik bırakıyor. Şanslı doğduysanız, ölmezsiniz. En fazla genital sakatlıklara, kesici aletler tek kullanımlık olmadığı için aids ve sarılık gibi hastalıklara, idrar yolları iltihaplanmalarına, ilerde hamile kalamama ihtimallerine maruz kalırsınız. Ya şanslı doğmadıysanız? İşte o zaman muhtemelen yoğun kan kaybı ve enfeksiyondan ölürsünüz.

Sünnet genellikle erkeklere uygulanan, bilinen en eski ve en yaygın geleneklerden biridir. Her ne kadar böyle bilinse de günümüzde 125 milyondan fazla kadın ve kız çocuğu kabus dolu bu ritüelin kurbanıdır.

Ataerkil toplumdan her daim payına düşeni fazlasıyla alan kadın, yüzyıllar boyunca toplumların günah keçisi olarak görülmüştür. Zaten hiç bir zaman kabul görmemiş ve göremeyecek olan kadına yapılan bu işkence cinsel zevki kısıtlamak, kimilerine göre hijyen ve daha iyi bir evlilik, kimilerine göre ise dini gereklilik amacıyla uygulanmıştır. Ama asıl amacı ”iffetli” olunmasıdır, içi boşaltılmış namustur. 

Çoğu ülkelerde dini gerekçelerle,toplumda kabul görme amacıyla yapılıyor kadın sünneti. Hangi din,hangi kitap, hangi düşünce böyle çağ dışı bir uygulamayı destekler. Sünnetli kadın demek dini ritüellerini yerine getiren, hayatı boyunca ağrılı ve acılı bir yaşama katlanmak zorunda kalan, kızlıktan kadınlığa geçmenin biletini elinde bulunduran kadındır. Sünnetsiz kadın ise toplumda her daim reddedilen, hor görülen, fahişe konumunda görülen ve asla evlenemeyecek olan kadındır.

Klitorisi alınan kadın sadece bedensel olarak zarar görmüyor, aynı zaman da psikolojik olarak da büyük travma yaşıyor. Cinsel ilişkileri sırasında asla zevk almıyor, sadece erkeğin tatmin olmasını sağlayan ve üremeden sorumlu bir mekanizmaya dönüşüyor.

Kadın sünneti çeşitli ülkeler ve sağlık kuruluşları tarafından Kadın Genital Mutilasyonu olarak adlandırılmaktadır. UNICEF’in araştırmaları dünyada bu sakatlanmaya maruz kalan 200 milyon insan olduğunu gösteriyor. Kızlar genellikle 4 ile 12 yaşları arasında sünnet ediliyor. Uygulamanın yapıldığı ülkelerin başında Mısır, Etiyopya, Nijerya, Somali ve Sudan gibi 27 Afrika ülkesi ve Irak, Yemen ve Endonezya geliyor.Burada yaşayan kızların %98’i sünnet edilmiş. Kadın sünneti bulgularına batı ülkelerinde de rastlanmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri’nde 1996 yılında yasaklanmıştır bu uygulama. İngiltere gibi birçok Avrupa ülkesinde de görülmüştür ve bu suçların her hangi bir yaptırımı da olmamıştır. 

KADIN SÜNNETİ YAPILAN ÜLKELER VE TEKRARLANMA SIKLIKLARI

 

KADIN SÜNNETİNİN YAPILDIĞI ORTAMLAR,KULLANILAN ALETLER

 

UYGULAMAYA MARUZ KALANLARIN YAŞ ARALIKLARI

[:en]You are a little girl child. They do not know anything about anything, they play with their toys … They are too small to understand the price of being a woman … They take you among your baby rags to compare you with a face you never knew and never will ever forget. With a rusty, filthy razor or other cutting tool in the hands of a mischievous woman who has taken this age, called the “circumciser”, forcibly opened your legs with your mother and cuts off your erectile sexual organ from the clitoris or squeezes the entire vagina . It only leaves a hole in the urine and menstrual flow. If you were born lucky, you will not die. For most genital injuries, cutting tools are not disposable, so you are exposed to diseases such as aids and jaundice, inflammation of the urinary tract, and the likelihood of becoming pregnant in the future. What if you were not born lucky? That’s when you will probably die from intense blood loss and infection.

Circumcision is usually one of the oldest and most common traditions known to men. Today, more than 125 million women and girls are victims of this nightmare ritual.

For centuries, a woman who has received much from the patriarchal society for every part of her life has been regarded as the sinner of societies. This torture of the woman, who has never been accepted and will never be seen, has been practiced in order to limit sexual taste, according to some people hygiene and a better marriage, and to some people religious necessity. But the main purpose is to be ‘chaste’, hollowed-out nominal.

In most countries religious reasons are made for the sake of acceptance in society, female circumcision. Which religion, which books, which ideas support such an outdated practice. The circumcised woman is a woman who fulfills her religious rituals, has to endure a painful and painful life throughout her life, and keeps her ticket to pass from woman to woman. The uncircumcised woman is a woman who is rejected, despised, seen in the position of a prostitute and never able to marry in society.

The woman who is taken to the clitoris is not only physically damaged, but also has a great psychological trauma. She never gets pleasure during sexual intercourse, it only becomes a mechanism responsible for ensuring that the man is satisfied and is not reproductive.

Female circumcision is termed as Female Genital Mutilation by various countries and health institutions. UNICEF’s research shows that there are 200 million people in the world who are affected by this injury. Girls are usually circumcised between 4 and 12 years old. At the head of the practice are 27 African countries like Egypt, Ethiopia, Nigeria, Somalia and Sudan and Iraq, Yemen and Indonesia. 98% of the girls who live there are circumcised. Female circumcision findings are also found in western countries. This practice was banned in the United States in 1996. It has also been seen in many European countries such as the United Kingdom and there has been no sanction for these crimes.

 

 

 

 

 

[:]