Kapat

Kadınların Güzelleşmek Uğruna 100 Yıl Önce Yaptıkları ve Makyajın Tarihi

Anasayfa Galeriler Kadınların Güzelleşmek Uğruna 100 Yıl Önce Yaptıkları ve Makyajın Tarihi

Okunma Sayısı [view-count]

Güzel_tecrantlar_09.jpg

Güzel_treatments_10.jpg

Güzel_tarihler_08.jpg

Güzel_tarihler_07.jpg

Güzel_treatments_11.jpg

Beauty_treatments_02.jpg

Beauty_treatments_03.jpg

Beauty_treatments_01.jpg

Beauty_treatments_06.jpg

Beauty_treatments_05.jpg

Beauty_treatments_04.jpg

Makyajın tarihi oldukça eskidir; Kadınlar muhtemelen M.Ö. 4000 yıllarında eski Mısır’da makyaj yapmaya başlamıştır ve bazı kozmetik malzemelerin kullanılması daha da eski tarihlere dayanmaktadır. Arkeolojik kanıtlar, Eski Mısır’daki kadınların ve erkeklerin, gözlerine sürme çektiğini ve yeşil göz farı kullandığını göstermektedir.

Tarih boyunca kozmetik, insan yaşamının vazgeçilmez bir parçası halindedir. Örneğin erken dönem insanları, dudaklarını ve yanaklarını meyvelerden elde edilen malzemeler kullanmıştır,tabi ki bu organik ürünler günümüze ulaşamadan çürümüştür. Arkeolojik alanlarda elde edilen kozmetik ürünlerinin tarihi M.Ö. 4000 yıllarını işaret etmektedir.

Kuşkusuz, makyaj Mısır’dan dünyanın diğer bölgelerine yayılmıştır. Ortadoğu’da Makyajın tarihi, İncil’de bile sözü edilecek kadar eskidir ve hem Rumlar hem de Romalılar kullanmışlardır, bazı Yunan toplulukları makyajsız bir kadının çıplak bir kadından farkı olmayacağına inanıyorlardı. Vücudun istenmeyen tüylerinin alınması ve hem erkek hem de kadınların saçlarını şekillendirmesinin tarihi çok eskilere dayanıyor.

Erkekler ve kadınlar tarih boyunca düzenli olarak makyajı kullanmışlardır. Her iki cinsiyet de gözlerini ortaya çıkarmak için çeşitli maddeler kullanmış ve bir çoğu da ruj sürmektedir. Bir çok toplum, cildin görünüşünü yumuşatmak için pirinç tozu ve kurşun gibi çeşitli malzemeler kullanmıştır. Bazı ürünlerde sağlığı ciddi derecede tehdit eden kimyasallar içermektedir; Kurşun ve arsenik sürekli kullanılan maddeler olmasına karşın hastalığa ve bazen ölümlere yol açmaktadır.

Makyaj modası da diğer moda sektörü gibi sürekli bir değişim göstermektedir. Örneğin İngiltere Kraliçe Elizabeth döneminde son derece ağır makyaj kullanırken, Regency döneminde daha doğal bir görünüşe yönelmişlerdi. Saçlarda da kozmetik kullanıldı; Örneğin saçları beyazlatmak için toz kullanılması bir dönem son derece popülerdi.

Kına , sürme gibi çeşitli  malzemeler yüzyıllardır kullanılmaktadır ve insanlar makyaj yapmaya başladığı tarihten günümüze kadar sütten meyvelere kadar çok çeşitli maddeler kullanmıştır. Makyajla birlikte, pek çok kültürde makyajı azaltmaya yardımcı olmak için kremler geliştirdi; ayrıca kuru, çatlamış cildi yatıştırmak için losyonlar geliştirdi, özellikle de Mısır gibi iklime sahip ülkelerde. Makyajın geçmişi oldukça çeşitli, renkli olmuştur ve makyaj bugün kültürel açıdan inanılmaz derecede  çeşitlilik kazanmaya devam etmektedir.

Bir Cevap Yazın