Kapat

Kahvenin Yasaklı Tarihi

Anasayfa Makaleler Kahvenin Yasaklı Tarihi

5. PRUSYA

1777’de Prusya Büyükelçisi Frederick, biranın kahveye üstünlüğünü iddia eden bir manifesto yayınladı. Kahvenin ülkenin bira tüketimini olumsuz etkilediğini savunarak, Kraliyet tarafından yapılacak bir açıklamanın, insanları kahveye nazaran daha çok ayıltacağını düşündü. Frederick açıklamasında, “Majesteleri de birayı tercih ediyor.” diyerek, kahvaltıda bira içmenin daha iyi olacağını savunmuştur.

4. İSVEÇ

İsveç, 1746’da kahveye savaş açtı, bu da yetmezmiş gibi kahve yapımında kullanılan tüm malzeme ve ekipmanın kullanılmasını yasaklanmıştı; polisler bardaklara bile el koymaya başladılar. Kral III. Gustav, hüküm giymiş katillere kahve içirerek, ne kadar kahve içtikten sonra öldüklerini araştırmak için doktorlar görevlendirdi; doktorlar için sıkıcı bir deney olmasına karşın, mahkumlar için bu deney çok keyif verici olmalı.

3. İTALYA


16. yüzyılda kahve Avrupa’ya geldiği zaman, din adamları bunun yasaklanmasını ve Şeytani olarak nitelenmesini istedi. Ancak VIII. Papa lezzetli olduğunu ilan etti; hatta vaftiz edilmesini emretti. Papalığın gücü sayesinde kahve Avrupa’da hızla yayıldı.

2. MEKKE


Kahve, Mekke’de 1511’de yasaklandı; çünkü radikal düşüncelerin uyanmasına sebep olmasından ve toplumu etkisi altına almasından korkuluyordu. Mekke Valisi isyancıların kahve alışkanlığı etrafında birleşmelerinden endişe ediyordu çünkü kahvenin uyarıcı bir etkisi vardı ve bazı sufi mezhepler cenaze merasimlerinde uyanık kalmak için gelenlere kahve ikram ediyordu.

1.İSTANBUL

Kahve Osmanlı döneminde ilk olarak Kanuni Sultan Süleyman tarafından yasaklanmıştır; bunun sebebi olarak, kahvenin aylaklığa sebep olduğu gerekçe gösterilmiştir. Daha sonra IV. Murad tahta çıktıktan sonra, hızla kahvenin yasaklanmasını emretmiş ve kahve içenlere ilk ceza olarak dayak atılmıştır, ikinci kez yakalananların ise İstanbul Boğazına atılarak boğulduğu söylenir.