Kan Donduran Afgan Geleneği: Bacha Bazi - Tarih Kurdu
Kapat

Kan Donduran Afgan Geleneği: Bacha Bazi

Anasayfa Makaleler Kan Donduran Afgan Geleneği: Bacha Bazi

Bacha Bazi Nedir?

‘’Sadece bir tek günah var, oda hırsızlıktır. Tüm diğer günahlar hırsızlığın çeşitleridir. Bir adamı öldürdüğünde, bir hayat çalmış olursun; karısının koca hakkını, çocukların baba hakkını çalmış olursun. Yalan söylediğinde, birinin gerçeği bilme hakkını çalarsın. Çalmaktan daha alçakça bir hareket yoktur’’ demiş Afganlı yazar Khaled Hosseini. Peki ya birinin çocukluğunu çalmak?

Haramdır, günahtır diyerek binlerce yıldır kadını saklayan, konuşmasına hatta düşünmesine bile izin vermeyen, saçının bir teli görülse namussuzlukla suçlayan ülkelerin başında gelir Afganistan. Yüzyıllardır ‘’ islam böyle emrediyor’’ diyerek yaptıkları iğrençliklere kılıf uydurdular. İslamda zina yasaktır. Anlaşılan Afgan erkekleri homoseksüelliği zina olarak görmemişler.

 

’’Bacha Bazi’’olarak adlandırdıkları, Türkçe anlamıyla ‘’çocuklar ile oynama geleneği’’Afganistan’ın hatta tüm dünyanın en büyük utanç tablolarından biridir. Pedofili içeren bu iğrenç gelenekte fakir ailelerin erkek çocukları küçük yaşta alınarak, erkeklerle birlikte olmaları için dansöz kıyafetleri içinde köçeklik yapıyor, eğlence ve cinsel amaçlar için zengin erkeklere satılıyor, fuhuşa zorlanıyor.

Geç saatlerde düzenlenen eğlencelerde çocuklara yapma göğüs takılıyor ve ayaklarına da zilli halhallar geçiriliyor. Satın alınan bu çocukların ailelerine belli bir miktar para veriliyor. En geç 2-3 yaşlarında cinsel ilişkiye girmeye alıştırılıyor; sonraki yıllarda her türlü cinsel faaliyetleri yaparak artık ‘’kadın’’ durumuna geçiyorlardı.

İstismara uğrayan bu çocuklar düzenlenen partilerde milleti eğlendiriyor, parti sonrası sahipleri tarafından açık arttırma ile başkalarına satılabiliyordu hatta birden çok para ödeyen bir çok kişiyle cinsel ilişkiye zorlanıyordu. Yıllardır süre gelen bu utanılası gelenek onlar için çok olağan karşılanıyordu.

Sübyancı mağdurları bu çocuklar olanları tam anlamıyla idrak edebilecek duruma geldiklerinde  itiraz ediyorlardı. Artık çekiciliğini yitirdikleri için çevrelerinde kimsenin evlenmediği, yaşlı, dul ve kimsesiz kadınlarla evlendiriliyorlar ve yerlerine başkaları alınıp yetiştiriliyordu.

Bacha bazi  geleneğinin hala Afganistan’ın bazı bölgelerinde uygulanıldığı bilinmektedir. Kan donduran bu olay Afgan hükümeti tarafından önlenemiyor, üstü kapatılmaya çalışılıyor.

Bir çocuk düşünün ki yerini yurdunu bulamamış, küçücük yaşında büyük yükler almış; korkularla yaşamış, konuşamamış. Gerçekten sözün bittiği yerdeyiz. Büyük yazar Nazım Hikmet’in de dediği gibi:

Koşuyor altı yaşında bir oğlan,
uçurtması geçiyor ağaçlardan,
siz de böyle koşmuştunuz bir zaman.
Çocuklara kıymayın efendiler.

Bir Cevap Yazın