Kısaca Rubik Küp'ün Tarihi - Tarih Kurdu
Kapat

Kısaca Rubik Küp’ün Tarihi

Anasayfa Makaleler Kısaca Rubik Küp’ün Tarihi

Rubik Küp’ün Keşfedilmesi

Rubik Küp öğrencilerin basit zihin egzersizleri yapması için tasarlanmış olsa da kısa zamanda dünyanın en çok satan oyuncağı haline geldi.

“Ben öğrencilerim için basit bir egzersiz oyuncağı yapmayı düşünüyordum.” diyen 71 yaşındaki Erno Rubik , 1974’te Applied Arts Budapeşte Koleji’nde iç tasarım dersi verirken küp fikrini kafasında canlandırdı.

Ahşap ve lastik kullanarak okulun atölyesinde ilk prototipi oluşturdu. Küpün her parçasının küp parçalanmadan hareket edebilmesini istiyordu.

Küpü oluşturan Rubik kendi yaptığı bu bulmacayı çözmek için tam bir ay uğraştı.

Küpü öğrencilerine gösteren Rubik, öğrencilerin bu oyuncağı çok sevmesi üzerine seri üretime nasıl geçeceğini düşündü.

Erno Rubik

Erno Rubik yarattığı bu oyuncak için şöyle diyor: “Bu küpün en sevdiğim özelliği basit görüntüsünün yanında karmaşık bir çözüm şeklinin olması. Küpün sadeliğini çok seviyorum çünkü çok net bir geometrik şekli var, o bir küp.

Macaristan’da bulmaca ilk olarak Magic Cube olarak biliniyordu. 1979’da lisansı Ideal Toy Corp’a satıldığında, oyuncak Rubik Küp olarak anılmaya başlandı ve bundan bir yıl sonra uluslararası pazarda satışa sunuldu.

Rubik, TIME dergisine verdiği ropörtajda ise şöyle diyor.” Bu bulmacanın çözümünün insanlara zor geleceğini biliyordum ama insanların aralarında rekabet etmek isteyeceklerini de çok iyi biliyordum.”

Ve haklıydı da.

Oyuncak bir anda popüler hale geldi. Satışa başlanmasında bu yana 350 milyon adet Rubik Küp satıldı ve 1980’lerde dünya nüfusunun en az beşte biri bu küpü bir kez eline almıştı.

İlk Rubik Küp yarışması ise 1982’de gerçekleştirildi. Sadece 19 kişi yarıştı (Kazanan bir Amerikalıydı – 22.95 saniye içinde küpü çözdü), ancak 2014’ten bu yana dünyada 400’den fazla yarışma yapıldı.

Playstation, Nintendo ve Xbox gibi oyun konsollarına rağmen, Rubik’in küp hala kendine özgü bir cazibeye sahip. İnternetin yaygınlaşması da Rubip Küpün yayılmasını çok daha fazla hızlandırmıştır.

 

Youtube videoları da Rubik Küpün tanıtımına çok katkı sağladı, 2015 yılında yayınlanan bir videoda Lucas Etter adında 14 yaşındaki bir çocuk Rubik Küpü 4.9 saniyede çözmüştü ve en hızlı insan olarak bu rekoru hala elinde tutmaktadır.


Tabiki Lego tarafından geliştirilen bir robot 3.253 saniyelik rekoruyla Etter’in bir adım önünde.

Ve Rubik küpün tam 43.000.000.000.000.000.000 çözüm yolu var.

Merak edenler için Rubik Küpün içi

Kaynaklar: 1

“Kısaca Rubik Küp’ün Tarihi” üzerine 1 yorum

  1. Yılmaz Başara says:

Bir Cevap Yazın