Kapat

Maksim Gorky ve Leo Tolstoy, Yasnaya Polyana, 1900...

Daha Fazla Göster...

Kyzikos Antik Kenti – Hadrian Tapınağı

Anasayfa
Galeriler Kyzikos Antik Kenti – Hadrian Tapınağı
Kyzikos Antik Kenti

Kyzikos Antik Kenti, Kapıdağ eteklerinde bulunmaktadır ve Bandırma- Erdek yolu antik kentin çok yakınlarından geçmektedir. Kurt Bittel tarafından yapılan araştırmalara göre yerleşim yerinin tarihi Neolitik (M.Ö. 6. bin) ve Kalkolitik (M.Ö. 5. bin) Dönem’ e kadar inmektedir.

Kyzikos antik kenti, Marmara Denizi’nin kıyısında bulunan en eski İyon şehirlerinden biridir. Roma İmparatorluğu döneminde dünyanın yedi harikasından biri olarak kabul edilen Hadrian tapınağı burada bulunmaktadır. Şimdilerde, Kyzikos(Cyzicus) kalıntıları yerli ve yabancı turistler tarafından çok sık olmasa da ziyaret edilmekte edilmektedir ve tapınağın devasa boyutlardaki kalıntıları dikkat çekmektedir. Atatürk Üniversitesi’nden, Doç. Dr. Nurettin Koçhan başkanlığında yapılan kazılarda, Hadrianus Tapınağı’nın saklı kısımlarının gün yüzüne çıkarılması amaçlanmaktadır.

Kyzikos Antik Kenti’nde 11 yıldır devam eden kazı çalışmalarında; mermer aslan başlı su olukları, tapınağa ait tam boyutta mermer çatı kiremidi (105×85 cm), sütün tamburları (çap: 2 m 25 cm), Pithos denilen topraktan küp şeklinde erzak deposu, Kyzikos paraları, Kral başı, içinde 10 kişinin hediyeleriyle birlikte gömülü lahit mezar, mezar hakkında bilgi veren yazılı taş, Roma dönemine ait çıkarılan en büyük sütün başı (1 m 90 cm  çap, 2,5 m yükseklik ve 20 tona yakın ağırlık) ve kireç elde etmek için tarihi eserlerin yakıldığı 2 kireç kuyusu ortaya çıkartıldı.

Kyzikos Antik Kenti’ne Nasıl Giderim?

Erdek ilçesine yolu düşenlerin bu antik kenti ziyaret edebilmeleri çok kolay çünkü Kyzikos, Bandırma-Erdek karayoluna çok çok yakın. Ancak KZIKOS tabelasını gördüğünüzde gidip gitmeme konusunda tereddüte düşebilirsiniz çünkü tabelanın gösterdiği yol aşağıdaki fotoğrafta göreceğiniz üzere  yaklaşık 3-4 metre genişliğinde ve otomobilden büyük araçların geçişi için hiç uygun değil fakat hiç tereddüt etmeyin çünkü Kyzikos ayakta olmamasına rağmen kalıntıları bile ihtişamlı ve meraklı ziyaretçilerini bekliyor. Biz de Kyzikos Antik Kenti’nde yapılan çalışmaların hızlanmasını ve bu ihtişamlı şehre yakışır bir yolunun da olmasını ümit ediyoruz.

Hadrian Tapınağı Kalıntıları, Kyzikos Antik Kenti

 

Kyzikos(Cyzicus) Antik Kenti’nden Çıkarılmış Müzelerde Sergilenen Eserler

KAYNAKLAR: 1 2 3 4 5

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir