Kapat

Leonardo Da Vinci ve Haliç Köprüsü Dahil Muhteşem Çalışmaları

Anasayfa Makaleler Leonardo Da Vinci ve Haliç Köprüsü Dahil Muhteşem Çalışmaları

Leonardo Da Vinci kimdir?

Mucit, bilim adamı ve sanatçı olan Leonardo Da Vinci, 25 yaşındaki Ser Piero ve köylü bir kız olan Caterina Leonardo’nun gayri meşru oğludur, 15 Nisan 1452’de Floransa’nın hemen dışındaki Vinci’de dünyaya gelmiş, babası doğumdan kısa bir süre sonra velayetini almıştır.

Babasının Vinci’deki evinde büyüyen Leonardo, ailesi ve arkadaşlarına ait bilimsel metinlerle çalıştı. Ayrıca Vinci’de uzun zamandır devam eden resim geleneği ile tanıştı ve yaklaşık 15 yaşındayken babası onu Floransa’daki tanınmış Andrea del Verrochio atölyesine çırak olarak verdi. Bir çırakken bile Leonardo, muhteşem yeteneğini göstermeyi başardı. Gerçekten de, onun zekası, Verrocchio’nun 1470’den 1475’e kadar atölyede üretilen birkaç parçaya yansıdı, 1477 yılına kadar Verrocchio’nun atölyesinde kaldı.

Milano Yılları

Çeşitli nedenler ve yeni maceralar aramak üzere 1482’de Milano’ya geldi. Milan’da 17 yıl kaldı, ancak Dük Ludovico Sforza’nın 1499’da iktidardan düşmesinden sonra oradan ayrılmak zorunda kaldı. Leonardo’nun bilimsel ve sanatsal başarıya ulaştığı yıllar bu yıllardı.

Dük, Leonardo’dan resim ve heykel yapmasını, festivaller düzenlemesini istiyordu, ancak Leonardo’nun silah tasarımları, bina ve makine tasarımları da vardı. Leonardo, 1485 yılından 1490 yılına kadar doğa, uçan makineler, geometri, mekanik, belediye inşaatları, kanallar ve kiliselerden kalelere kadar çeşitli mimari eserler üzerine çalışmalar yaptı. Bu dönemdeki çalışmaları, savaş araçları, çeşitli savaş makineleri hatta ve hatta denizaltılar da dahil olmak üzere gelişmiş silahlar üzerineydi.Leonardo ilk anatomik çalışmalarını da bu dönemde yaptı. Milano’da bulunan atölyesi çıraklar ve öğrencilerle dolup taştı.

Leonardo’nun zihin dünyası o kadar genişti ki ve o kadar çok yeni konularla meşgul oldu ki, birçok projesini yarım bırakmak zorunda kaldı. Sonuç olarak, “The Last Supper” ve “The Virgin on the Rocks” da dahil olmak üzere bu 17 yılda yaklaşık altı eser tamamladı, düzinelerce resim ve proje yarım kaldı. Zamanının büyük bölümünü, doğada gözlemler yaparak, cesetleri inceleyerek veya evrensel doğruları düşünmek için kendini atölyesinde kilitleyip bilimsel çalışmlar yaparak geçirdi.

1490 ile 1495 yılları arasında resim çalışmalarını kaydetmeye titizlikle özen gösterdi. Çalışmalarında dört temel unsuru esas aldı: resim, mimari, mekanik ve insan anatomisi. Bu çalışmalar ve eskizler, şimdi müzelerde yada bireyler koleksiyonlarda bulunmaktadır. (Bill Gates bir zamanlar Codex Leicester için 30 milyon dolar ödemişti!).

Milano Sonrası

Leonardo Da Vinci’nin ünlü Mona Lisa Tablosu

Milan macerası sonrasında Leonardo, 16 yıl boyunca, rezil Cesare Borgia da dahil olmak üzere bir dizi işveren için İtalya’da çalıştı ve seyahatler yaptı. Bir yıl askeri mühendis olarak Borgia ordusuyla çalıştı ve hatta “The Prince” in yazarı Niccolo Machiavelli ile bir araya geldi. Leonardo, bu dönemde İstanbul‘daki Haliç için de bir köprü tasarladı ve Machiavelli’nin yardımıyla “Anghari’nin Savaşı” tablosunu yapmak için çalıştı.

Yaklaşık 1503 yılına gelindiğinde, Leonardo ünlü “Mona Lisa” üzerinde çalışmaya başladığı duyurdu. 1513-1516 yılları arasında Roma’da çalıştı, bir atölye kurdu ve Papa için çeşitli projeler üstlendi. İnsan anatomisi ve fizyolojisi üzerine çalışmalarına devam etti, ancak Papa onun kadavraları parçalamasını yasakladı ve çalışmalarını sınırladı.

1516 yılının Mart ayında patronu Giuliano de Medici’nin ölümünün ardından I. Francis tarafından Fransa’da Birinci Sınıf Ressam ve Mimar unvanı verildi. Son ve belki de en cömert patronu Francis, Leonardo’ya Amboise’deki kraliyet şatosu yakınlarında bir malikane verdi.

 

Leonardo Da Vinci’nin İstanbul Haliç Köprüsü Çizimleri

Son Dönemleri

Felç geçirerek sağ elini kullanamamasına rağmen Leonardo, sol eliyle hala çizim yapabiliyor, eğitim verebiliyordu. Bu dönemden sonra Meryem Ana, kediler, atlar, ejderhalar, St. George araştırmaları, anatomik çalışmalar, suyun doğası üzerine çalışmalar, Deluge’nin çizimleri ve çeşitli makineler üzerine çalışmalar yaptı. .

Leonardo, 2 Mayıs 1519’da Cloux, Fransa’da öldü. Efsane, Kral Francis öldüğünde yanındaydı, Leonardo’nun başı kollarının arasındaydı.

 

KAYNAKLAR: 1 2 3

Bir Cevap Yazın