Marc Riboud'un Objektifinden Eşsiz Türkiye Fotoğrafları - Tarih Kurdu
Kapat

Marc Riboud’un Objektifinden Eşsiz Türkiye Fotoğrafları

Anasayfa Galeriler Marc Riboud’un Objektifinden Eşsiz Türkiye Fotoğrafları

Marc Riboud Kimdir?

Marc Riboud 1923 yılında Lyon yakınlarındaki Saint-Genis-Laval’de doğdu. Paris Exposition Universelle de 1937 yılında 14 yaşında iken ilk fotoğrafını çekti. 1944’te Vercors’daki direnişe katıldı. 1945 – 1948 yılları arasında Lyon’daki Ecole Centrale’de mühendislik eğitimi aldı ve çalışmaya başladı. 3 yıl sonra fotoğrafçı olmaya karar verdi.

1953 yılında, Eyfel Kulesi’nde çektiği bir ressamın fotoğrafı Life Magazine’de yayınlandı. Bu onun ilk yayınıydı. Henri Cartier-Bresson ve Robert Capa tarafından davet edildi ve Magnum Photos ajansına katıldı.

1955’te, Orta Doğu ve Afganistan üzerinden Hindistan’a doğru 1 yıl sürecek bir seyahate çıktı. 1957’de Kalküta’dan Çin’e gitti. Seyahati Japonya’nın Kadınları adlı ilk kitabına ilham verecek olan Japonya’da sona erdi.

Marc Riboud, Calcutta, 1956

1960’da, SSCB’de üç ay kaldıktan sonra Cezayir ve Sahra-altı Afrika’daki bağımsızlık mücadelelerini fotoğrafladı. 1968-1969 yılları arasında hem Güney hem de Kuzey Vietnam’da fotoğraf çeken nadir fotoğrafçılardan biridir.

80’li ve 90’lı yıllarda, özellikle Angkor ve Huang Shan’da, Doğu ve Uzak Doğu’ya düzenli olarak gidip geldi aynı zamanda otuz yıl boyunca Çin’in hızlı ve önemli ölçüde değişimini fotoğraflarla belgeledi.

2011 yılında Marc Riboud 1953 ve 1977 yılları arasında yapılan 192 orijinal baskıyı Paris Ulusal Modern Sanatlar Müzesi’ne (Centre Georges Pompidou) bağışladığını bildiren bir vasiyet kaleme aldı. Eserleri değerli ödüller aldı ve Paris, New York, Şanghay, Tokyo vb. müzelerde ve galerilerde sergileniyor.

Marc Riboud, 30 Ağustos 2016’da, 93 yaşında Paris’te vefat etti. Arşivlerinin filmlerini, Ulusal Sanat Müzesi – Guimet, Paris’e bağışladı.

Marc Riboud’un Türkiye Fotoğrafları:

KAYNAKLAR: 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir