Kapat

Monopoly’nin Unutulan Mucidi – Lizzie MAGIE

Anasayfa Makaleler Monopoly’nin Unutulan Mucidi – Lizzie MAGIE

Monopoly Oyunu

Günümüzde oldukça yaygın olan Monopoly bilindiği üzere zar ile oynanan bir masa oyunudur. Oyuncularının birbirlerini iflasa sürüklemeye çalıştığı bu kapitalist oyununun anlamını  Türkçe’de ‘’tekel’’ sözcüğü karşılar. Kaynaklar her ne kadar Charles Darrow tarafından bulunduğunu yazsa da gerçek bambaşka…

Lizzie Magie Kimdir?

Mühendis olan Charles Darrow 1929 yılında bulduğu oyunun patentini almadan yıllar önce Lizzie Magie adında bir kadın ‘’The Landlord’s Game’’ adlı bir oyun tasarlar. Oyunun patentini almak için başvuruda bulunmuştur fakat dönemin şartları da göz önünde bulundurulduğunda ABD’de patent için başvuruda bulunan kadınların oranı %1 bile değil.

monopoly tarihi ile ilgili görsel sonucu

Magie’’ The Landlord’s Game’’ oyunun iki farklı versiyonunu tasarlamıştır. Magie ilkine refah oyunu adını verir ve amacı tüm oyuncuların zenginliğini arttırmaktır.İkinci versiyonunda ise kazanmanın tek şartı tek bir oyuncunun monopoli kurması ve diğer oyuncuları yenmesidir. Magie ‘‘Refah Oyunu’nun’’talep göreceğini düşünmüştür çünkü amacı halkı bilinçlendirip anti-monopolist bir düşünce yaratmaktır fakat insanlar düzenin gereklerini yerine getirip ikinci versiyonunu tercih etmişlerdir.

lizzie magie kimdir ile ilgili görsel sonucu

The Landlord’s Game (Ev Sahibeler Oyunu) git gide elden ele yayılmıştır ve bir koyası da isminden sıkça söz ettiren Charlas Darrow’un eline geçmiştir ve kendisinin icat ettiğini söyleyerek oyunun patentini almıştır ama patenti veren Parker Brother şirketi Lizzie Magie’den haberdardır ve ilerde başa bela olmaması için 500 dolar teklif eder Magie’ye.Kapitalist düzene başkaldırı olan oyun, tüm dünya tarafından oynanacağı için Maggie teklifi kabul etmiştir.

monopoly darrow ile ilgili görsel sonucu

Her ne kadar patent sahibi başka olsa da yıllardır popülerliğini yitirmemiş Monopoly’nin yitik mucidi Magie’nin unutturulmuş hikayesidir bu.

Sıradışı,zeki,yazar,feminist ve en önemlisi oyun tasarımcısı olan Lizzie Magie tarihte unutulmayacaklar arasında…

Bir Cevap Yazın