Kapat

Osmanlı Döneminde İdam Edilen Maymunlar

Anasayfa Makaleler Osmanlı Döneminde İdam Edilen Maymunlar

3. Murat Dönemi ve Maymunlar

Osmanlı İmparatorluğu yaptığı fetihlerle sınırlarını genişletmiş ve Kuzey Afrika’ya kadar ilerlemişti. Yavuz Sultan Selim döneminden itibaren Osmanlı’nın şaşaalı dönemleri başlamıştı. İmparatorluğun 12. padişahı, 2. Selim’in oğlu 3. Murat, çok iyi eğitim görmüş padişahlardan biriydi ve savaş alanında da güçlü bir komutandı.

 

3. Murat, Osmanlı Padişahı

Osmanlı’nın her döneminde olduğu gibi  3. Murat döneminde de din adamlarının etkisi fazlasıyla görülmekteydi. Padişahın dini konularda akıl danıştığı, etkisi altında kaldığı kişi de Molla Abdülkerim Efendiydi. Son derece bağnaz, tutucu, gayrimüslimlerden hoşlanmayan biriydi.  3. Murat tahta çıktığında Abdülkerim Efendi’nin de gücü ve tesiri artmıştı hatta Rumeli Kazaskerliği’ne getirilmişti.

Maymunlar Neden İdam Edildi

Osmanlı’nın kara zaferleri kadar donanmadaki başarısı da fazlaydı. Bu başarıda maymunların da etkisi büyüktü. Bilindiği üzere maymunların kıvrak zekaları ve kurnazlıkları şaşırtıcıdır. Kuzey Afrika’dan getirilen maymunlar eğitilip, gemide kalyon gözcü direklerinde kullanılıyordu. Keskin görme yetileri sayesinde uzaktaki kalyonları görüp haber veriyorlardı.

 

Bir sinema filminden kare

Eğitilen bu maymunların satışa çıkarıldığı yer Azapkapı denilen çarşıydı. Molla efendinin verdiği bir vaazda maymunların sapık ve fena işlerde kullanıldığını, dul kadınlarla ilişkileri olabileceğini söylemesiyle birlikte maymunların ölüm fermanını da vermişti. Bu vaazdan sonra öfkelenen halk mollayla birlikte maymun satışının yapıldığı çarşıyı basmış, bütün maymunları yakalatıp çevredeki ağaçlara astırarak idam ettirmiştir.

 

Maymunların idam edilmesini tasvir eden bir çizim

Cani molla yakalanan maymunların her birini kendi elleriyle asmıştır ve daha büyük, irice olan maymunlar için ayrı idam sehpası hazırlatmıştır. Tarihçiler o gün için ‘’  İstanbul’da  dalında maymun sallanmayan tek bir ağaç bile kalmamıştır ’’ demişlerdir. İstanbul maymunlarının bu katliamından sonra mollanın adı ‘’MAYMUNKEŞ’’ olarak  kalmıştır.

Maymunların idam edilmesini tasvir eden bir çizim

 

Bir Cevap Yazın