Kapat

Pierre Gustave Joly de Lotbinière

Anasayfa Galeriler Pierre Gustave Joly de Lotbinière

Pierre Gustave Gaspard Joly de Lotbinière, Fransız işadamı, amatör dagereotipist

5 Şubat 1798’de, İsviçre’nin Frauenfeld şehrinde doğan, Pierre Gustave Gaspard Joly de Lotbinière, 8 Haziran 1865’de Paris’te öldü. Fransız işadamı ve amatör bir dagereotipistti. Atina Akropol’ünü ve bazı eski Mısır anıtlarını ilk fotoğraflayan kişidir. 1878’den 1879’a kadar Quebec Başbakanlığı yapan Sir Henri-Gustave Joly de Lotbinière’nin de babasıdır.

Pierre Gustave Joly, tüccar Antoine Joly de Marval’ın ve Ursula Fehr de Brunner’in oğludur. 1800’lü yılların başlarında ailesi Champagne’daki Épernay kasabasına yerleşmiş, şarap ticaretinde uzmanlaşmışlardır. Babası ve en büyük oğlu Moïse-Salomon, Épernay’de kalırken, Pierre Gustave, müşteri portföyünü genişletmek amacıyla önce Almanya, Polonya, Rusya ve İsveç’e, ardından Atlantik Okyanusu’ndan geçerek Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’ya ticari seyahatlerde bulunmuştur.

17 Aralık 1828 tarihinde, Montreal Julie-Christine Chartier de Lotbinière ile evlenmiştir.(Michel-Eustache-Gaspard-Alain Chartier de Lotbinière 2. Marquis de Lotbinière’nin kızı) . Quebec Şehri yakınlarındaki Lotbinière semti düğün hediyesi olarak verilmiştir. Evlendikten sonra, gayri resmi olarak adına “de Lotbinière” eklemiştir. Çift evliliklerinin ilk iki yılını Épernay’de geçirmiş; 1829’da ilk oğlu Henri-Gustave doğmuştur, sonra 1830’dan Lotbinière’de yaşamaya başlamıştır. Karısına ait gayrimenkulleri, ara sıra Fransa’ya giderek, Fransa Guyana ve Kanada demir yolundaki kendi yatırımlarını yönetmiştir.

 

Yunanistan, Mısır ve Kutsal Topraklar’a seyahati

1839’da Joly, Louis Daguerre‘nin ilk fotoğrafik buluşunu bilim dünyasına tanıttığı sırada Paris’teydi. Orta Doğu’ya bir seyahate çıkmayı planlayan Pierre-Gustave, yolculuğunda görmek istediği antik anıtların fotoğrafik kayıtlarını tutmak için Noël Paymal Lerebours’un ilk dagereotip kameralarından birini satın aldı. Malta yoluyla Yunanistan’a giderek Atina’ya ve Yunanistan’ın diğer şehirlerini ziyaret ederek, ardından İskenderiye’ye geçti. İskenderiye’de ressam ve aynı zamanda dagereotip ekipman bulunduran Horace Vernet ve yeğeni Frédéric Goupil-Fesquet’le tanıştı, beraber Mısır’da geziler düzenlediler. Joli, daha sonra Kutsal Topraklar’a, Suriye’ye ve ardından Osmanlı İmparatorluğu’na gezi dücenledi. Paris’e döndüğünde, yaptığı 92 kayıttan 5’i Lerebours’un “The Excursions Daguerriennes” (1840-41) adlı eserinde, diğerleri Mimar Hector Horeau tarafından “Mısır’dan Panorama” ve Nubia’da (1841) yayınlandı. Teknolojik kısıtlamalar nedeniyle, daguretipler kopya edilemediklerinden, bunun yerine gravür olarak çoğaltılmış ve basılabilir hale getirilmişlerdir. Joly’nin orijinal daguretiplerinden hiçbiri günümüze ulaşmamıştır. İçerikleri hakkında 2011 yılında yayınlanan günlüğünde yazılanlar bilinmektedir.

Sonraki Yaşamı

Daha sonra Joly Quebec’te bulunan ailesinin yanına geri döndü, döndükten sonra fotoğrafçılık üzerine herhangi bir çalışma yapıp yapmadığı bilinmiyor. Sainte-Croix yakınlarındaki Pointe-Platon’da bir yazlık inşa etmiş, günümüzde Domaine Joly-De Lotbinière olarak bilinen yapı, Kanada Tarihi Yerlerindeki kayıtlara girmiştir.

1861’de 33 yıllık evli kaldığı karısından ayrıldı. Paris’e döndü, 1865’de hayata gözlerini yummasının ardından Montmartre Mezarlığı’na defnedildi. Karısı, Joly’den uzun yıllar sonra 77 yaşına geldiğinde 24 Ekim 1887’de Quebec’te ölerek Vaudreuil’e gömüldü.

Çocukları
Çiftin biri kız ve ikisi erkek olmak üzere üç çocuğu vardı.

Oğlu Sir Henri-Gustave Joly de Lotbinière, 1888’de Parlamento Yasası uyarınca annesinin adını aldı. Devlet işlerinde görev yaptı, girdi ve Kraliçe Victoria tarafından 1895 yılında Teğmen rütbesiyle İngiliz Kolombiya valisi olarak atandı.

Kızı Amelie Joly, Kaptan H.G. Savage ile evlendi ve Vicomtesse de Coux adında bir kızları oldu.

Oğlu Edmond Joly orduya girdi ve 32. Alay’da olduğuna dair gazete yayınları bulunmaktadır. Hastalık izinde iken Kırım’da hizmet gönüllüsü oldu ve Sivastopol’da görev yaptı. 1857’de eski alayına katılmak için Hindistan’a gitti. Edmond Joly, Lucknow Kuşatması’nda 25 Eylül 1857’de öldürüldü.

KAYNAKLAR: 1 2

Bir Cevap Yazın