Kapat

Maksim Gorky ve Leo Tolstoy, Yasnaya Polyana, 1900...

Daha Fazla Göster...

Pompei’nin Sessiz Çığlıkları: Vezüv Yanardağı

Anasayfa
Galeriler Pompei’nin Sessiz Çığlıkları: Vezüv Yanardağı

Pompei Antik Kenti

Pompei İtalya’nın Napoli şehrinde bulunan, deniz kıyısında antik bir Roma şehridir ve Vezüv yanardağının da eteklerindedir. Tahminlere göre bu şehir M.Ö 5000li yıllarda kurulmuştur.

 

Pompei bir liman kentiydi ve ticarette oldukça gelişmişti. İtalya’nın soylu ve zengin kişilerinin yaşadığı şehirde eğlenceye oldukça önem verilmekteydi. Şehrin güzelliği, insanların zenginliği ve eğlencenin dışında; sapkınlık, fuhuş ve insanlık dışı olaylar da görülmekteydi. Geceleri vahşice yapılan dövüşler, adeta bir kumar ve eğlence merkezine dönüşen bu şehirde çok sık yapılmaktaydı. Pompei’yi öne çıkaran en önemli olay ise eşcinsellikti. Pompei’de yaşayan insanların sapkın cinsel birliktelikleri, ensest ilişkiler ahlaki yozlaşmanın hat safhada olduğunun göstergesiydi. Bütünüyle sapkınlıklarla dolu bir günah şehriydi. Günümüzde ise bunun örneğine dizilerde de rastlanmaktadır tıpkı Spartacus dizisindeki yaşam gibi…

The Lost City of Pompeii: Pictures of an Alien World, Frozen in Time

Bölgenin önemli yanardağı Vezüv M.Ö  24 Ağustos 79 da harekete geçti ve lav püskürmesi iki gün sürdü. Bir anda tüm şehir kül ve taş parçacıkları altında kaldı. Yanardağın patlaması o kadar şiddetliydi ki şehir 6 metre kadar lavlara gömüldü.

İnsanlar ve hayvanlar o an ne yapıyorlarsa o halleriyle taşlaştı.Patlama anında yayılan zehirli gazlar ölümleri tetikleyen etkenlerden biri oldu. Panik halindeki insanların bazıları limana doğru kaçtı, bazıları ise evlerine. Kimileri ise yaşadıkları şok nedeniyle oldukları yerde kalakaldılar. Evlerine kaçan insanların kurtulma olasılığı maalesef yoktu.

Bu facia sonucunda yaklaşık 20.000 kişi hayatını kaybetmiştir. Ünlü etnoğraf Carlo Giardano Pompei felaketini şöyle anlatmaktadır: ”O gün öğle vakti, volkanın ağzından aniden yükselen bir kül bulutu, bir kaç saat içinde bütün Pompei’yi kaplamıştı. Böylece şehir, çok uzun bir sessizlik dönemine girdi. Burada yaşayan binlerce insanın, tehlikenin bu kadar yakınında oldukları halde gafil avlanmış olmaları, o tarihlerde Vezüvün bambaşka bir manzara altında olmasından ileri gelmiştir”

pompei disaster ile ilgili görsel sonucu

 

pompei sapıklıkları ile ilgili görsel sonucu

6,Pompei Halkı Lut Kavmi ile Aynı Sona Uğradı,

pompei kalıntıları ile ilgili görsel sonucu

pompei napoli ile ilgili görsel sonucu

İlgili resim

 

Yaşanan felaketten sonra üç gün boyunca şehrin üstüne siyah küller yağmaya devam etti. Geride kalan ise yok olmuş bir şehir ve sessizliğe bürünen taşlaşmış insanlardı.18 yy’da bir köylünün tesadüfen bulduğu bu antik kent, 19.yy’da arkeolaglar tarafından yapılan kazılar sonucunda ortaya çıkmıştır.

038: Anthropology of the death at Pompeii. Bioarchaeology, digging ...

Kazılar sırasında yerde farkedilen boşuklara çimento dökülmüştür ve çıkan kalıplar insanların,hayvanların taşlaşmış görüntüsünü somutlaştırmıştır.

pompeii

Günümüzde ise bu bulgular Napoli müzesindedir.

Vezüv Yanardağı’nın Dehşetini Gösteren Pompei Fotoğrafları için tıklayınız.

KAYNAKLAR: 1 2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir