Kapat

SHAKESPEARE’İN ANADOLU’DA BİLİNMEYENLERİ

Anasayfa Makaleler SHAKESPEARE’İN ANADOLU’DA BİLİNMEYENLERİ

Okunma Sayısı [view-count]

26 Nisan 1954 yılında doğan ve 23 Nisan 1616 yılında ölen,dünyaca ünlü şair ve oyun yazarı olan Shakespeare’in Anadolu’da tanınma hikayesinden bahsedelim biraz.

Her ne kadar ilk çeviri 1876 yılında olsa da  Osmanlı’nın son zamanlarında adı duyulmuştur ünlü yazarın. Adından genellikle tiyatro eserleriyle bahsedilen Shakespeare ile Osmanlı sarayının ilk tanışması tiyatroyla değil bir opera ile olmuştur.Ünlü ‘’MACBETH OPERASI’’ 4 Ekim 1848’de Halep’li bir Hristiyan Arap olan Tütüncüoğlu Mihail Naum’un titarosunda sahnelenir.

OSMANLI’NIN BATILILAŞMASI AÇISINDAN BÜYÜK ÖNEM TAŞIYAN, BUGÜN İSE BEYOĞLU’NDA ÇİÇEK PASAJI’NIN OLDUĞU YERDE YER ALAN VE ABDÜLMECİD ZAMANINDA BİR SARAY TİTAYROSU GİBİ KULLANILAN MEŞHUR’’ NAUM TİYATROSU’’

TİYATRONUN YERİNDE BULUNAN ÇİÇEK PASAJI

 

Osmanlı’da Shakespear’den 140 yıl önce yapılan ilk çeviri OTHELLO’dur. Bazı kaynaklara göre Arapların cesurluğunu anlattığı için seçildiği söylenir. Bu eser uzun süre Anadolu’da ‘’Arabın İntikamı’’ adıyla oynanmıştır

Eski Türkçe ‘’OTHELLO’’ 1876

 

Yıldız Sarayı’nda Abdülhamid’in huzurunda Othello’yu oynayan İtalyan oyuncu Ernesto Rossi

 

Yazarın  eserleri kitap çevirisi olmadan önce Güllü Agop’un tiyatrosunda oynanmıştır ve ilk oynanan oyun ‘’Romeo ve JULIET’tir’’.

1939-40 yıllarında Darülbedayi’de oynanan Romeo ve Juliet’ten sahne

 

Şehir Tiyatrosu’nda sergilenen KRAL LEAR,1950LER

 

1928 yılına, Harf devriminin uygulandığı yıllara kadar Shakespear’in 9 eseri dilimize çevrilmiştir.

ÖRİKAĞASIZADE HASAN SIRRI BEY tarafından ‘’SEHV-İ MÜDHİK’’ adıyla çevrilen ‘’YANLIŞLIKLAR KOMEDYASI’’

Şüphesiz ki Shakespeare denilince akla gelen oyunlardan biri de Hamlet’tir.1911 yılında Paris’e gidip ‘’Hamlet’i ‘’ izleyen Muhsin Ertuğrul 1912’de Odeon Tiyatrosu’nda Hamlet’i sergilemişlerdir. Hamlet rolünü  Ermeni Vahram Papazyan üstlenmiştir.

VAHRAM PAPAZYAN

Dünyaca ünlü Hamlet oyununda ender karşılaşılan durumlardan biri de Hamlet’in kadın oyuncular tarafından sergilenmesidir. Ülkemizde bu rollerde olan iki kadın vardır. Biri Ayla Algan ve diğeri de Fatma Girik’tir.

 

 

 

Bir Cevap Yazın