Kapat

Telefonun mucidi Alexander Graham Bell

Anasayfa Makaleler Telefonun mucidi Alexander Graham Bell
Telefonun mucidi Alexander Graham Bell

İlk telefonun 1876 yılında keşfedilmesi ve sonrasında, iletişim sektörü, patent ve uygulama anlamında 200 yıllık bir serüven yaşamıştır.

Alexander Graham Bell ve yardımcı yardımcısı Thomas Watson’ın buluşu olan telefona patent alınarak, kullanılmaya başlanmıştır. İlk telefon numarası ise telgraf ve elektrik malzemeleri üreticisi Charles Williams’a verilmiştir, tahmin edebileceğiniz gibi bu numara “1(Bir)” dir.

Massachusetts’te dükkanı bulunan Somerville ise hırsız alarmları ve kapı zilleri gibi bir çok buluşun sahibi ve pazarlamacısıydı. 1877’de dünyadaki ilk telefon hattı sahibi oldu, evini ofisine bağlayan bir hat kuruldu ve telefon numarası “2(iki)”ydi.

Patent

Bell konuşma terapisti olarak görev yapmaktaydı ve sonunda hastalarından biri olan Mabel Greene Hubbard ile evlendi. Mabel, Watson gözetiminde telefonlar üretmek için Charles Williams mağazasını kullanan Bell Telephone şirketini kuran Gardiner Greene Hubbard’ın kızıydı.

İlk telefon hattını 1877’de kuran Graham BELL’in karısına yazdığı mektupta “Entelektüel mükemmellik … mükemmel oldu … İlk telefon hattı kuruldu ve çalışıyor!”diye yazdığı söylenir.

Günümüz telefonlarının mucidi olan Alexander Graham Bell aynı zamanda bilim adamı, mucit, mühendistir. 3 Mart 1847 yılında İskoçya’da doğmuş ve 2 Ağustos 1922’de  yaşamını yitirmiştir.

Graham Bell’in hayatını derinden etkileyen şey hem annesi, hem de çocuğunun işitme engelli olmasıdır. Graham Bell’in babası, büyük babası ve kardeşi işitme engelliler okulunda görev yapmıştır. İşitme ve konuşma konusundaki araştırmaları onu, 1876 yılında telefon patenti alma başarısına taşımıştır.

1877 yılı sonunda telefon sayısı 3000’e ulaştı ve hızlı yayılmaya devam etti. İş dünyasında tutunmaya çalışan Graham Bell’in telefon sektöründe tekeli elinde tutmaya çalıştı. Aynı yıl Thomas Edison, Weston Birliği ve yeni American Speaking Telephone Company’nin desteğiyle Bell’e rakip olabilecek yeni bir buluş keşfetti. Edison’un bu buluşu Bell’in aldığı patentlerle benzerlik gösteriyordu.

Ertesi yıl piyasadaki telefon sayısı 10.000’e çıktı ve 1878’de telefon santralleri kullanılmaya başlandı. Edison’un buluşuna misilleme yapmak isteyen Bell, üstün bir ekipman üretmek için Francis Blake ve Emile Berliner ile çalıştı ayrıca Bell Company tarafından Edison’a dava açıldı, bir yıl sonra 1879’da Western Union, tüm patentleri ve 56.000 telefon ağını kendi bünyesine kattı, Bell’in patentleri içinse karın % 20’si karşılığında bir anlaşma yapıldı. Sonraki yirmi yılda Bell’in aleyhinde tam 600 patent davası açıldı ve Graham Bell bu davaların hepsini kazandı.

Ayrıca fotoğraflardan da anlaşılacağı üzere Alexander Graham Bell, eşi Mabel Gardiner Hubbard’a kör kütük aşıktır. Eşi işitme engelli olmasına rağmen doğum gününde ona bir piyano hediye etmiş ve her gün çalmasını istemiştir. 

 

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”4″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”4″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”1″ slideshow_link_text=”[OYNAT]” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

Bir Cevap Yazın