Kapat

[:tr]Uyandırın Çocukları Geldi 23 Nisan[:]

Anasayfa Galeriler [:tr]Uyandırın Çocukları Geldi 23 Nisan[:]

[:tr]


Dünyada hangi lider çocuklara özel bir gün armağan etmiştir? Hangi devlet başkanının çocuklara bakarken gözleri ışıkla dolmuştur? “Biz her şeyi gençliğe bırakacağız… Geleceğin ümidi, ışıklı çiçekleri onlardır. Bütün ümidim gençliktedir.” demiştir Gazi Mustafa Kemal Atatürk.
Babadan oğula geçen saltanat sisteminin kaldırıldığı, halkın iradeyi eline aldığı, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı milli egemenliğe geçiş günüdür 23 Nisan. ‘’Hakimiyeti Milliye Bayramı ‘’olarak ilk kez 23 Nisan 1920 yılında kutlanmıştır. O yüzdendir ki hakimiyet milletindir, gençlerindir, geleceğin ümitleri çocuklarındır. Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı bu tarih milli egemenliğin en demokratik biçimi olan ‘’Cumhuriyet Rejimi’’ ile 29 Ekim 1923 yılında taçlandırılmıştır.
23 Nisan evrensel bir bayram olma özelliğiyle dünyada bir ilktir. En saf halimizin coşkusudur, uyanışın temelleridir. Sadece Türkiye Cumhuriyeti çocuklarının değil, tüm dünya çocuklarının ümididir.

“Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı ve ikbal ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizsiniz. Kendinizin ne kadar önemli, değerli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şey bekliyoruz.”

Asla unutulmamalı, unutturulmalıdır bu bayram. Biz bugünün doktorları, mühendisleri, öğretmenleri ve daha nice meslek sahibi insanlar, her şeyden önce büyükler olarak; geleceğimizin yıldızları çocuklarımızın içindeki coşkuyu, sevinci, milli duyguları körüklendirmeli; vatan bilincini ve şuurunu güçlendirmeliyiz. Atamızın armağanı bu bayramın tarihteki kutlamalarından fotoğraflar hazırladık sizler için.Milliyet, 22 Nisan 1927: “23 Nisan Çocukların Günüdür. Çocuklara karşı içtimai vazifelerini ihmal edenlere bugün ihmallerinin tamiri çarelerini aramalıdırlar.” Haberin devamında Atatürk’ün bir otomobilini ve Riyaseti Cumhur Orkestrası’nı çocuklara tahsis ettiği anlatılıyor.
kaynak: http://www.cagdasulusalcizgi.com/haber/guncel-14124/sinan-meydan—23-nisan-cocuk-bayrami-ve-ataturk-gercegi/1018.html[:]