Kapat

Uzaya Gönderilen İlk Canlı: Laika’nın Hüzünlü Hikayesi

Anasayfa Galeriler Uzaya Gönderilen İlk Canlı: Laika’nın Hüzünlü Hikayesi

Uzaya giden ilk insan Rus kozmonot Yuri Gagarin olmasına rağmen bunu başaran ilk canlı o değil. Gagarin’in 1961 yılındaki çığır açan bu başarısından birkaç yıl önce, Laika adında bir sokak köpeği sonunda ölüm olan bir yolculuğa çıkarıldı ve dünya yörüngesine yerleşen ilk canlı oldu.

Laika’nın Önceki Yaşamı

İngilizce anlamı “çığırtkan” olan Laika, Sputnik 2’nin göreve çıkmasından birkaç gün önce Moskova sokaklarında bulundu. Tarihte uzaya fırlatılan ilk yapay uydu olan Sputnik, yalnızca bir ay önce yörüngeye gönderilmişti. Bu görev için Sovyetler, uzay yolculuğunun güvenliğini test etmek için köpek kullanmak istedi ve sakin karakteri, küçük boyutu nedeniyle bu göreve Laika seçildi.

Laika, Sovyet günlük gazetesi Pravda, 13 Kasım 1957 tarihli.

Laika’nın Yolculuğu

3 Kasım 1957’de Laika uzaya fırlatıldı, fırlatma öncesinde uçuş simülatörlerinde eğitim almıştı ayrıca kademeli olarak daha küçük kafeslere koyulan Laika uzay yolculuğuna hazır hale getirilmişti.

Laika’nın yolculuğundan önce ABD ve SSCB, bilimsel çalışmalar için bir çok hayvanı uzaya gönderdi, ancak hiçbiri yörüngeye oturamadı. Laika bir ilk olmuştu.

Sovyet Rusya Pulu, Laika Sputnik 2’de

Laika’nın bilim dünyasında çığır açan yolculuğu aslında dönüşü olmayan bir seyahatti ve Sovyet bilim insanları bunu en baştan beri biliyorlardı. Ölümünün acısız olacağını iddia ediyorlardı; söylediklerine göre 250 kiloluk Sputnik 2 roketi köpeği besleyecek ve oksijen tükenene kadar Laika hakkındaki verileri dünyaya gönderecekti. Sonra Laika’ya zehirli köpek maması verilecek ve acısız bir şekilde öldürülecekti.

Yıllarca, insanlar Sovyetlerin kahraman köpeği hakkında anlatılanlara ve acısız bir şekilde öldüğüne inandı. Fakat Laika’nın sonu hiç de anlatıldığı gibi olmamıştı. Eski Sovyet bilim adamı Dimitri Malashenkov, Houston, Tex’teki 2002 Dünya Uzay Kongresi’nde, sıcaklık kontrol sistemindeki hasar ve aceleyle yapılan üretim sebebiyle, Laika’nın stres ve aşırı sıcak sonucunda saatlerce can çekiştiğini ve öldüğünü açıkladı.

Nitekim Malashenkov, Laika’nın fırlatıldıktan kısa bir süre sonra öldüğünü ve gezegen yörüngesinde beş ay kaldıktan sonra, 4 Nisan 1958’de atmosfere girerken yandığını söyledi.

Laika’nın ölüm görevi uzay yolculuklarında çarpıcı ilerlemelerin yolunu açtı. Gagarin’in görevini başarıyla tamamlayabilmesi için Laika’dan başka 36 köpek daha bu yolculuklarda telef oldu.

Tarihi uçuşundan yıllar sonra Rus kozmonot Gagarin yaptığı açıklamada şöyle dedi:” Hala kim olduğumu tam olarak bilmiyorum, uzaya çıkan ilk insan mıyım yoksa görevlendirilen son köpek mi?”

Yuri Gagarin, eşi Valentina ve kızı Jelena ile birlikte Glasma sahilinde poz veriyor

 

KAYNAKLAR : 1

Bir Cevap Yazın