Kapat

Wikipedia Hakkında Muhtemelen Bilmediğiniz 6 Bilgi

Anasayfa Makaleler Wikipedia Hakkında Muhtemelen Bilmediğiniz 6 Bilgi
Wikipedia Hakkında Muhtemelen Bilmediğiniz 6 Bilgi

1768 yılından günümüze kadar Britannica Ansiklopedisi her zaman öncü referans kaynağı oldu ve insanlığa ait tüm bilgileri içeren bir katalog haline geldi. 200 yıldan uzun süredir, bu durum hiç değişmedi, ardından 2001 yılında Wikipedia kuruldu.

Wikipedia 15 Ocak 2001 tarihinde piyasaya çıktığında, kağıt üzerinde basılı olmayan bir kaynağın asla başarılı olamayacağı fikri yaygındı. Bir kesim, Wikipedia’nın sıradan insanlar tarafından üretilen bir kaynak olmasının, Britannica Ansiklopedisi ile rekabet edemeyeceğini savunurken, Nature dergisi gibi saygı gören kaynaklar , sitenin doğruluğunu savundu ve bilim temelli makalelerin neredeyse tamamen doğru bilgi içerdiğini iddia etti. Tıpkı Britannica’daki gibi.

Vikipedi, 2001 yılından bu yana 300’den fazla dili kapsayacak şekilde büyüdü. Yalnızca İngilizce sürümünde 5 milyondan fazla makale var. Ancak ülkemizde erişim engeli konulana dek, günlük yaşamımızın bir parçası olan Wikipedi hakkında, muhtemelen bilmediğiniz birkaç şaşırtıcı gerçek var.

 

Wikipedia’nın İlk Makalesini Kimse Bilmiyor

Wikipedia ilk açıldığında görünümü

Vikipedi’nin kurucu ortağı Jimmy Wales, Wikipedia’ya yazılan ilk makalenin tarihe gömüldüğünü söyledi. Ancak, ilk düzenlemenin kendisi tarafından yapıldığını biliyoruz ve başlığı “Merhaba , Dünya! ”

 

Yazar Cinsiyetleri Arasındaki Uçurum

Wikipedia editörlerinin cinsiyet dağılımları

 

Tahminler değişiyor ancak görülen o ki Wikipedia okuyucuların sadece yüzde 31’i, editörlerinin ise sadece yüzde 9’u kadın. New York Times ve diğer kaynaklar, kullanıcı dostu olmayan bir arayüz ve uzun süren düzenleme onayları ile ilgili çelişkiler içeren bu farklılığın giderilmesi için Wikimedia Vakfı’nın konuya dikkat çekmesini istediler. Wikipedia Vakfı ise konunun incelendiğini bu farkın oratadan kaldırılması için düzenlemeler yapıldığını açıkladı.

 

Silinen Sayfaların Listesi Tutuluyor

Silinen makalelere ait bazı başlıklar

Bir makale gerçekten Wikipedia standartlarına uymuyorsa siliniyor. Ancak silinen makalelerin bazıları gerçekten çok ilginç başlıklara sahip. Örneğin “İçinde et parçaları olan mükemmel  bıyıklar” gibi.

 

Wikipedi Düşündüğünüzden Daha Büyük

Eğer Wikipedia Britannica olarak basılsaydı ne kadar yer kaplardı

Şu anda Wikipedia sayfaları toplam 5.410.386.000 kelime içeriyor ve her gün ortalama 20.000 makale daha ekleniyor.

 

Sitenin Şaşırtıcı Dil Dağılımı ve Ülkelerdeki Popülerliği

Vikipedi’de en çok kullanılan üç dil, İngilizce, Almanca ve Fransızca’dır. Bu dilleri konuşanların sayısı ve bu dilleri konuşan ülkelerdeki Internet’in genelde daha yüksek kullanılabilirliği göz önüne alındığında, bu öngörülebiliyor. Ancak Katalanlar, bu mantığa meydan okuyor. Katalanca konuşan sadece 5,3 milyon kişi var ve İspanya’nın küçük bir bölgesi ancak, dünya genelinde 165 milyon kişi tarafından konuşulan Endonezya diline göre Vikipedi’da iki kat daha popüler. Wikipedia’nın, Çin‘de yasaklı olması da Çince’nin neden bu kadar popüler olmadığını gösteriyor.

 

Aşırı Muhafazakarlar Tarafından Kurulan Alternatif Site

Conservapedia, Wikipedia’nın alternatifi olarak aşırı muhafazakarlar tarafından oluşturulmuş bir site. Bu sitede, Wikipedia’ya benzer bir biçimde ve tasarımda yazılmış, ateizm ile obezite arasındaki bağlantı üzerine yazılmış makaleler, şimdiye kadar çekilmiş en kötü liberal filmlerin bir listesi ve yaratılış biliminin, dinozorların ve insanların bir arada yaşadıklarının kanıtladığı yazılar bulabilirsin .

 

 

KAYNAKLAR: 1 2 3

Bir Cevap Yazın