Kapat

Mihran İranyan

Anasayfa Galeriler Mihran İranyan
Mihran İranyan

Mihran İranyan kimdir?

Mihran İranyan‘ın yaşamı ve kariyeri ile ilgili detaylı bilgi bulunmamaktadır.  Stüdyosunu  1891 yılında kültürel ve politik hayatın merkezi olan İstanbul‘un Pera ilçesinde kurduğu bilinmektedir. 1895 yılında Gugasyan adına başka bir fotoğrafçı ile ortaklık kurmuştur. 1900’lü yıllara gelindiğinde, imzasını taşıyan fotoğrafların fazla ilgi görmemesi nedeniyle çalışmaları giderek kaybolmaya yüz tutmuştur. İstanbul fotoğrafçıları arasında İranyan’ın fotoğraflarına nadir rastlanır ve günümüze sadece 300 civarında fotoğrafı ulaşmıştır.

 

İranyan‘ın fotoğraflarının genel teması İstanbul şehrinin göz alıcı peyzajı, mimari mirası ve caddelerini dolduran esnaf ve işçilerdir. İranyan, düşük pozlama süresi ile en son fotoğrafçılık tekniklerini kullanarak şehir sokaklarının koşuşturmasını net bir şekilde fotoğraflarına aktarabilmiştir. Yaşam ve hareketle özdeşleşen bu fotoğraflar, dönemin diğer fotoğrafçılarına nazaran, olağanüstü bir hareketlilik ve belge niteliğine sahiptir.

 

Sebah & Joailier ve Guillame Berggren gibi İranyan’da fotoğraflarında mükemmel kompozisyonu yakalamaya ve çarpıcı detaylara önem vermektedir. Fakat yine de İranian’ın fotoğraflarında bunun dışına çıkılan hatalar görülmektedir.  Her şeye rağmen İranyan sokak ve caddelerinın ruhunu tam anlamıyla fotoğraflarına aktarabilmiştir. Hızlı bir dönüşümün başladığı Osmanlı başkentini fotoğraflayan İranyan, eski caddelerin birçoğunu fotoğraflamayı başarmış ancak bu fotoğrafların çoğu kaybolmuştur, bir kısmı ise zamana yenik düşerek bozulmuştur. Tıpkı Atget’in Paris sokak fotoğrafları gibi, İranyan‘ın İstanbul  fotoğrafları da birer nostaljik eser olarak göze çarpmaktadır. Stüdyosunda, fotoğraf çektirmeye gelenlerin kullanabileceği dönemin yaşam tarzını ve ruhunu yansıtan çok çeşitli kostüm ve sahne seçeneği sunmuştur.

Bir Cevap Yazın