Kapat

Bu makinanın adı "Phonoliszt-Violina"
Piyanoyu ve üç kemanı birleştiren otomatik müzik makinası. 1907 yılında Alman piyano yapımcısı Hupfeld tarafından yaptırılmış.

Daha Fazla Göster...

Hashima Adası: Japonya’da Bulunan Gizemli Ada

Anasayfa
Galeriler Hashima Adası: Japonya’da Bulunan Gizemli Ada

Hashima Adası ürkütücü, ıssız, terkedilmiş apartmanların bulunduğu bir ada, Japonya’nın Nagasaki sahiline 17 kilometre uzakta bulunuyor. Adanın yerleşime açılmasının sebebi ise maden rezervi. Adadaki ilk maden rezervi 1887’de kazıldı. Üç yıl sonra, Japon mühendislik devi Mitsubishi bu Hashima Adası’nı satın aldı ve onu verimli bir maden merkezi haline getirdi.  Ada çalışanlara ve ailelerine, dünyanın ilk dev beton binalarında ev sahipliği yaptı. Japonya’nın kömür ihtiyacı arttıkça adada yükselen apartmanlar ve adaya eklenen parçalar da büyüdü. Mitsubishi 1974 yılında Hashima Adası’ndaki madenleri resmen kapattı, ada o günden beri boş.

1932 yılında Hashima’da doğmuş olan Hideo Kaji, “Mevsimleri ayırt edebilmek için rüzgarı dinlerdik veya okyanusla havanın rengine bakardık” dedi. Şimdi balkonlarda ve çatılarda bitkiler kök salmış olsa da geçmişte çocuklar yalnızca griyi görüp bildiler. Adada çiçeğe, çalıya, yeşilliğe dair hiçbir iz yok.

Hashima Adası Fotoğrafları

Hashima Adası - Japonya
Hashima Adası – Japonya

KAYNAKLAR: 1 2