Kapat

Bu makinanın adı "Phonoliszt-Violina"
Piyanoyu ve üç kemanı birleştiren otomatik müzik makinası. 1907 yılında Alman piyano yapımcısı Hupfeld tarafından yaptırılmış.

Daha Fazla Göster...

Silah Teknolojilerinin Tarihi

Anasayfa
Galeriler Silah Teknolojilerinin Tarihi

Silah Teknolojilerinin Tarihi

Silah Teknolojilerinin Tarihi

M.Ö. 400.000 

En eski mızrak kalıntıları Schöningen yakınlarında Almanya’da bulunmuştur.

Bununla birlikte, Senegal civarında, insanın atası olduğu düşünülen şempanzelerin de mızrak benzeri aletler kullandığını gösteren deliller var.Old age spear ile ilgili görsel sonucu

M.Ö. 40.000 ila 25.000

Taş Devri insanları Atlas adı verilen ve bir geyiği 40 metreden öldürebilecek bir alet kullandılar. Kuzey Afrika’da icat edilen bu alet, daha sonra yerini yay ve ok teknolojisine bırakacak ve tüm dünyada yaygınlaşacaktı.

M.Ö. 23.000

Boomerang’lar her ne kadar Avustralya Aborijin yerlileriyle anılsalar da aslında Avrupa ve Afrika’da av silahı olarak kullanılıyordu. Bilindiğinin aksine tarihte kullanılan bumerangların çoğu fırlatıldığında size geri gelmezler.

23 bin yıllık en eski bumerang, mamut derisinden yapılmıştır ve Polonya’daki bir mağarada bulunmuştur.

bumerang history ile ilgili görsel sonucu

M.Ö. 20.000

Bu tarihten itibaren ok uçları, yay ve okların kullanılmaya başlandığı görülüyor.

Bazı uzmanlar ok ve yayın tarihinin çok daha eskilere dayandığını iddia etmektedir, arkeolojik çalışmalarda bulunan ve ok ucu olarak kullanılabileceği düşünülen, en eski oyma taş ise 60.000 yaşında, fakat dünya üzerindeki arkeolojik kazıların kapsamlı analizi, cisim fırlatma prensibiyle çalışan silahların 50.000 yıldan daha öncesinde kullanılmadığını ortaya koymaktadır.

ok ve yayın tarihi ile ilgili görsel sonucu

M.Ö. 5300

Atlar, ilk kez Kazakistan steplerinde evcilleştirilmiştir ve atların kullanılmaya başlanması genel anlamda bir devrim niteliği taşımaktadır. Nakliyenin yanı sıra savaş tarihinin de en önemli araçlarından biridir. 20. yüzyılda, makineli tüfeklerin kullanılmaya başlamasının ardından, atlar artık savaş sahnesinde kullanılamaz hale gelmiştir.

türk süvari ile ilgili görsel sonucu

M.Ö. 5000

Tunç devrinde ilk metal bıçaklar kullanılmaya başlanmış olup, kılıcın doğuşuna zemin hazırlanmıştır.

M.Ö. 1000’e kadar, kılıçların İngiltere Kelt mitolojisinde geçmesi, hayatın ne kadar içinde olduğunu ve toplumdaki önemini yansıtmaktadır. Excalibur efsanesinde de değinilen, kılıçların tören yapılarak, tanrılara sunulması için nehirlere atılması ve kılıç uğruna ölen halk kahramanları bunun en güzel örneğidir.

hazerti alinin kılıcı ile ilgili görsel sonucu

M.Ö. 500

Mancınığın bu tarihlerde Çin ve civarında kullanılmaya başlandığı düşünülmektedir. Yaklaşık bir düzine insan tarafından kontrol edilen mancınık, 100-200 metre mesafelere büyük çaplı kayalar fırlatabilmektedir. Aynı dönemde eski Yunanlılar da dev oklar fırlatan yaylı mancınıklar icat etmişlerdir.

Uzun bir süre mancınıkların şehir efsanesi olduğu ya da döneminde görsel açıdan festivallerde kullanıldığı düşünülse de 1991 yılında yapılan bir prototip bu silahın ne kadar etkili olabileceğini ortaya koymuştur.

catapult ile ilgili görsel sonucuballista ile ilgili görsel sonucu

M.S. 800- M.S. 1300 

Çin’de barut icat edildi ve ilkel bir ateşli silah olan, “Yangın Oku” olarak bilinen ilk “Yangın Mızrakları” ile Song Hanedanlığı tarafından ilkel bombalar (960 – 1279) icat edildi, Jin Hanedalığı zamanında ise daha da geliştirildi.

fire lance ile ilgili görsel sonucufirst bombs in china ile ilgili görsel sonucu

M.S. 1200- M.S. 1600

Roma İmparatorluğu’nun yıkılmasından sonra İslam’ın Altın Çağı (MS 600-1600 ) başladı.

Ateşli silahlar teknolojisi hızla gelişti ve 1260 yılında Ayn Calut Savaşı’nda ilk kez ateşli el silahları kullanıldı. İslami bilim 17. yüzyıldan itibaren gerilemeye başladı.

first gunpowder weapon ile ilgili görsel sonucu

M.S. 1415

Agincourt savaşı ok ve yayın, döneminin en etkili silahı olduğunu gösterdi, ok ve yaylarla donatılmış İngiliz ordusu sayıca 5-10 kat asker bulunduran Fransız ordusunu yerle bir etti.

M.S. 1368 ila 1644

Çin’in Ming Hanedanı ateşli silah teknolojisinde ilerleme kaydetmeye başladı. Elle doldurma yerine, hazır mermi kullanılmaya başlanması devrimin ilk işaretleriydi. Hanedanlık bu yeni teknolojiyi kullanma şansını ise Huolongjing’da buldu.

Ming chinese rifle ile ilgili görsel sonucu

M.S. 1750 ila 1800

Roketler, savaş sahnesinde dönem dönem kullanıldı ve en son vazgeçilmez hale geldi.

Hintli Sultan Fateh Ali Tippu roket teknolojisini kullanarak İngilizleri yenmeyi başardı, daha sonra Sir William Congreve kendi adını taşıyan Congreve roketini geliştirdi.

Congreve rocket ile ilgili görsel sonucu

M.S. 1775

Savaşta kullanılan ilk deniz altı olan Turtle , Amerikalı David Bushnell tarafından icat edildi. Bu yeni teknoloji, Amerikan İç Savaşı’nda (1861 – 1865) aktif olarak kullanılsa da, uzun yıllar pek ilgi görmedi.

Turtle David Bushnell ile ilgili görsel sonucu

M.S. 1803

İngiliz Ordusu, mucit Henry Shrapnel’in adını verdiği bombaları kullanmaya başladı ki bu silah Çinliler tarafından daha önce zaten keşfedilmişti. Patlamayla birlikte yüksek hızlarda dağılan çok sayıda kurşun içeren bu bomba, Birinci dünya savaşı sırasında çok miktarda  kullanılmıştır.

Henry Shrapnel ile ilgili görsel sonucu

M.S. 1836

Amerikalı mucit Samuel Colt, önceki tasarımların bir üstü olan “dönen mermi yuvalı” bir silahın patentini aldı. Klasik tabancayı yeniden tasarladı, diğer ateşli silahlardan daha hızlı ve doldurması kolay ki hala popülaritesini koruyor.

Samuel Colt ile ilgili görsel sonucu

M.S. 1851-1861

İlk makineli tüfekler ortaya çıktı. Belçika ordusunun çok namlulu mitralyözü kısa sürede daha da geliştirildi.

mitrailleuse ile ilgili görsel sonucu

M.S. 1862

Demir gövdeli ilk savaş gemisi olan USS Monitor, NewYork’ta suya indirildi.

İsveç mühendis John Ericsson tarafından tasarlanmıştı. Sonrasında Ericsson uzun yıllar güneş enerjisiyle ilgili deneyler yaptı.

uss monitor ile ilgili görsel sonucu

M.S. 1876-1883

Bir öğretmen olan John Holland , ABD’de İrlandalılar tarafından çıkarılan bir isyanda kullanılmak üzere askeri bir denizaltı olan Fenian Ram’ı dizayn etti.

Önceki denizaltılardan farklı olarak aerodinamik gövdesiyle dikkat çekiyordu.

M.S. 1884

Hiram Stevens Maxim, tam anlamıyla otomatik ilk makineli tüfeği üretti: Maxim Taramalısı.

Daha sonra bronşit olan Maxim, bu silahı daha fazla geliştiremedi.

Maxim rifle ile ilgili görsel sonucu

M.S. 1893

Chicago Belediye Başkanına düzenlenen suikastten sonra, kasaba papazı olan Casimir Zeglen , ağır metal plakalar içermeyen ilk kurşun geçirmez yeleği icat etti . Dokuma ipek kullanılmıştı ve işe yarıyordu.

M.S. 1909

Hiram Stevens Maxim’in oğlu Hiram Percy Maxim, silah susturucusunun patentini aldı.

Hiram Percy Maxim ile ilgili görsel sonucu

M.S. 1914

Birinci dünya savaşı devam ederken İngiliz ordusu ilk tankları tanıttı.

ilk ingiliz tankı ile ilgili görsel sonucu

M.S. 1942

ABD’nin girişimiyle Manhattan Projesi adı altında ilk nükleer bomba testleri yapılmaya başlandı. Projenin başında J. Robert Oppenheimer bulunuyordu.

first nuclear bomb ile ilgili görsel sonucu

M.S. 1945

İlk başarılı nükleer bomba testi 16 Temmuz’da, New Mexico’da gerçekleştirildi.

6 ve 9 Ağustos’ta Japonya’nın Hiroşima  ve Nagasaki kentlerine bombalar atıldı, böylece ikinci dünya savaşı sona erdi ve yeni bir nükleer silahlanma çağına girildi.

Hiroşima ve Nagazaki ile ilgili görsel sonucu

M.S. 1952

İlk füzyon veya hidrojen bombası, Marshall Adaları’nda ABD tarafından test edildi.

Tıpkı Güneşdeki patlamalar gibi, hidrojen izotopu ve trityum atomları, füzyon reaksiyonlarını tetikleme mekanizması bir nükleer fisyon patlamasından gelen ışınlarla sağlanıyordu.

Tek bir savaş başlığı Hiroshima bombasından binlerce kez daha güçlüydü.

fusion nuclear ile ilgili görsel sonucu

M.S. 1953

İlk maser yani mikrodalga amplikasyonlu ışın demeti tabancası Columbia Üniversitesi’nde yapıldı. Fakat pratikte kullanımı mümkün olmadığı için proje rafa kaldırıldı.

first maser ile ilgili görsel sonucu

M.S. 1960

Kırmızı ışık demeti yayan Lazer tabancasının ilk örnekleri bu yıl görüldü.

Lazerlerin günümüzde sayısız kullanım alanı bulunuyor, füzelerin ve bazı silahların hedefe kilitlenmesi gibi. Ayrıca çeşitli lazer silahlarının prototipleri yapılmıştır.

first laser gun 1960 ile ilgili görsel sonucu

M.S. 1960-2000

Sovyetler Birliği 1960’larda süper kaygan özellikli bir torpido geliştirmeyi amaçladı. Suda hızlı hareket eden cisimlerin etrafında oluşan kabarcıklardan yararlanarak hareket eden torpido, saatte 500 km hıza ulaşabiliyordu. Ancak bu proje 1990’larda tamamlanabildi.

supercavitating torpedo ile ilgili görsel sonucu

ABD ise 1997’de kendi silahını geliştirdi ve 10 yıl sonra bu teknolojiyi seyahat amaçlı kullanmaya başladı.

M.S. 1974

İlk elektro şok cihazı , NASA araştırmacısı Jack Cover tarafından beş yıllık bir çalışma sonucunda icat edildi.

Ölümcül olmayan bu silah, suçluları sersemletmeye yarıyor ve günümüzde tüm polis teşkilatları tarafından kullanılıyor. Bununla birlikte, çokta masum bir silah olmadığı aşikar .

elektro şok cihazı ile ilgili görsel sonucu

M.S. 1997

ABD, uydu savar diyebileceğimiz, uydu sistemlerini etkisiz hale getiren yeni bir teknolojinin denemelerini yapmaya başladı.

anti-satellite laser. ile ilgili görsel sonucu

M.S. 1999

Radyoaktif element olan hafniyum ile yapılan deneyler, basit bir cihaz yardımıyla nükleer patlamalara eş şiddette silahlar üretilebileceğini gösteriyor, bu silah için ABD tarafından yğksek miktarda para ayrılmasına karşın hala daha elle tutulur bir sonuç elde edilmiş değil.

hafniyum ile ilgili görsel sonucu

M.S. 2001

ABD başkanı George W Bush, ulusal füze savunma kalkanı geliştirilmesini önerdi . Yapılan çalışmalar sonucu başarı elde edilemedi, bir çok başarısız test yapıldı.

İnsanlara zarar vermeden, engellemeye yönelik bir silah geliştirildi, Active Denial System, ABD hükümeti tarafından test edildi. Cihaz yoğun olarak mikrodalga ışın üretiyor ve kişilere yanma hissi veriyor, ancak güvenilirliği hala tartışma konusu.

Active Denial System ile ilgili görsel sonucu

M.S. 2002

İlk defa yüksek enerjili bir lazer askeri amaçlı olarak kullanıldı.

Darbeli Enerji Mermisi (PEP), denilen bu silah ayaklarınızı yerden kesecek cinsten.

The Pulsed Energy Projectile ile ilgili görsel sonucu

M.S. 2007

Avustralyalı silah firması Metal Storm(Metal Fırtına), dakikada bir milyon atış yapan bir silahın patentini aldı.

Metal Storm ile ilgili görsel sonucu

M.S. 2008

Yüksek enerjili lazerlerin kullanılmasında bir kilometre taşı daha geçen Airborne Laser, ilk kez bir uçaktan başarılı bir atış gerçekleştirdi .

Ayrıca, Stellar Photonics , yüksek güçlü lazerler ve plazma topları kullanarak havada göz kamaştırıcı patlamalar yaratan Akustik Plazma  Kalkan Sisteminin testine başladı.

plane laser gun ile ilgili görsel sonucu

M.S. 2009

Bir ABD hükümetinin raporunda, insan sinir sistemi ile koordineli çalışan silah ve mühimmat çalışmaları yapıldığı kaydedildi.

“Silah Teknolojilerinin Tarihi” üzerine 1 yorum

  1. Nusret Alperen says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir