Kapat

Bu makinanın adı "Phonoliszt-Violina"
Piyanoyu ve üç kemanı birleştiren otomatik müzik makinası. 1907 yılında Alman piyano yapımcısı Hupfeld tarafından yaptırılmış.

Daha Fazla Göster...

100 Yıldır Uyuyan Güzel: Rosalia Lombardo

Anasayfa
Galeriler 100 Yıldır Uyuyan Güzel: Rosalia Lombardo

Uyuyan Güzel Rosalia Lombardo Kimdir?

Uyuyan güzel olarak bilinen İtalyan general Mario Lombardo’nun kızı Rosalia Lombardo 1918 yılında Palermo’da doğdu. 2 yaşındayken yakalandığı İspanyol gribi nedeniyle 6 Aralık 1920 yılında hayata gözlerini yumdu. Küçük kızın ölümü babasını oldukça derinden etkilemişti, duyduğu acıyı hafifletmek, belki de Rosalia’yı ölümsüzleştirmek için yıllar sonra bile hala aynı görüntüde kalmasını istedi, meşhur İtalyan mumya ustası ve doktor olan Alfredo Salafia’dan kızını mumyalaştırmasını istedi. Generalin verdiği bu karar, kızını dünyanın en merak edilen çocuğu yaptı ve Rosalia ilgi odağı haline geldi.

Rosalia Lombardo - Uyuyan Güzel

Rosalia Lombardo – Uyuyan Güzel

Doktor Alfredo Salafia tıp alanında ciddi deneyler, tahnit çalışmaları yapan biri olarak bilinirdi ve generalin bu isteğini geri çevrilemeyecek bir fırsat olarak gördü. Doktor küçük kızın damarlarına enjekte ettiği karışımı her zaman sır olarak sakladı. Bilim insanları yıllarca bu formülü bulmak için çaba sarf etti fakat bu sır doktorla birlikte mezara gömüldü. Bugüne kadar yapılan hiçbir mumyalama yöntemi ölü bedenleri, hala hayattaymış gibi korumaya yetmemişti. Fakat Doktor Alfredo’nun kullandığı mumyalama tekniği küçük kızın bedenini dünyanın en muhteşem görünümlü mumyası yaptı.

Rosalia Lombardo - Uyuyan Güzel

Rosalia Lombardo – Uyuyan Güzel

Rosalia Lombardo

Rosalia Lombardo

Rosalia tam 97 yıldır cam bir fanusun içinde, yüzündeki tebessümle Palermo’da muhafaza edilmektedir ve o günden bu yana da UYUYAN GÜZEL(SLEEPING BEAUTY’) olarak anılmaktadır.

Rosalia Lombardo

Rosalia Lombardo

“100 Yıldır Uyuyan Güzel: Rosalia Lombardo” üzerine 1 yorum

  1. fresh says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir