Kapat

Avustralya Ordusu, Kuşlara Karşı; Büyük Emu Savaşı

Anasayfa Makaleler Avustralya Ordusu, Kuşlara Karşı; Büyük Emu Savaşı

Büyük Emu Savaşı

İnsanoğlu var olduğu günden bu yana, bitmek bilmeyen savaşlar yaşamıştır ve bu savaşlarda birçok kayıp verilmiştir. Eminim ki savaş deyince hafızalarınızda galibiyetleriyle, şanlı destanlarıyla dünyaya nam salmış bir çok savaş canlanmaktadır. Fakat şuan okuyacağınız savaş belki de tarihin en trajikomik olanıdır; ‘’ Büyük Emu Savaşı ’’.

Bu savaş Avustralya ordusu ve Deve kuşları arasında geçmiştir ve Avustralya utanç dolu bir hezimet yaşamıştır.

Savaşın Başlangıcı

Şimdi 1. Dünya Savaşı sonrasına, Batı Avustralya’nın durumuna bakalım. 1. Dünya Savaşının bitmesiyle askerler evlerine dönmüştür ve bir çok asker savaşa gitmeden önceki meslekleri olan çiftçilik yapmaya devam etmektedir. Yaşanan Büyük Buhran sebebiyle dünya genelinde ekonomik çöküş yaşanmaktadır ve bu durum doğal olarak tarıma da yansımaktadır. Tarımda yaşanan sıkıntı kriz haline dönüşmüştü, bir de bunun üstüne  ‘’Emu’’ olarak bilinen Avustralya’ya özgü koşucu deve kuşları, Avustralya’nın tarım alanlarına göç etmeye başlamıştı. Tabi göç eden deve kuşu sayısını da hafife alınacak gibi değildi, sayıları yaklaşık 20.000 civarındaydı. Bölgeye yerleşen bu deve kuşları çiftçilerin mahsullerini çalmaya başlayınca bölgede sinirler gerildi.

 

 

                          Emular için yeni stratejiler aranıyor

Çatışma Başlıyor

Gelelim işin trajikomik kısmına. Gittikçe büyük bir problem olan bu deve kuşlarına çözüm önerisi dönemin Savunma Bakanı Lewis’dan geldi. Karşısında azılı düşman olarak gördüğü rakipler birer hayvandı. Sanırım bunun bilincinde olmayacak ki ağır makineli tüfekler ve fazlaca cephaneyle deve kuşlarına savaş açtı ama tarihin en gülünç yenilgisini alacağını da eminiz ki tahmin etmemişti.

                 

Deve kuşları sevimli canlılardır ama hızlı ve atik olmalarıyla bilinirler. Aynı zamanda kendilerini çok iyi kamufle edebilirler. Yazılı kaynaklara göre Avustralyalılar çatışmada 2500 mermi harcamış ve bunun sonucunda koca ordu yaklaşık olarak 50 tane emu vurabilmiştir. Emular hızlı oldukları için askerlerin sıktığı mermilerden kolayca sıyrılmışlar ayrıca doğru mu bilinmez ama zamanın gazete manşetleri emuların kendilerine özgü savaş stratejisi oluşturduklarını yazmaktadır. Boşa harcanan binlerce mermiden sonra istenen başarıya ulaşılamayınca komutan Meredith çekilme emrini vermiştir. Gazete manşetlerine alay konusu olan cümlelerin birinde yazan şu: “savaş bitti ama henüz karşı taraf ile bir barış anlaşması imzalanmadı. düşman, işgal ettiği topraklardaki iddiasını sürdürüyor”. Gülsek mi ağlasak mı bilemedik.

                      

Savaş bittiğinde kazanan taraf Emu Kuşlarıdır. Sonraki yıllarda da buna benzer olaylar yaşanmıştır ve 1950’li yıllarda hükümet o bölgeye çit çekerek sorunun önüne geçmeyi başarmıştır.

İşte bu da böyle bir savaş… İnsanoğlu, devekuşu mücadelesinde yenik düşmüştür. Bence devekuşları bu savaşta madalyayı haketmiştir.

Kaynaklar: 1 2 3

Bir Cevap Yazın