Yaşlı Ağaçlar: Tarihin Sessiz Bilge Tanıkları - Tarih Kurdu
Kapat

Yaşlı Ağaçlar: Tarihin Sessiz Bilge Tanıkları

Anasayfa Galeriler Yaşlı Ağaçlar: Tarihin Sessiz Bilge Tanıkları
Bilge ve Yaşlı Ağaçlar

Bilge Yaşlı Ağaçlar Hakkında

Karbondioksit emisyonlarının giderek dünya hayatını tehlikeye soktuğu bu günlerde, emisyon emici cihazların keşfedilmeye başlanması bilim dünyasında ayrı bir heyecan yarattı fakat unuttuğumuz bir şey var, doğanın sinesinde bu görevi üstlenmiş milyonlarca “cihaz” var; Yaşlı Ağaçlar…

Ağaçlar dünyamız üzerinde yaşamlarını sürdüren sıradan canlılar olarak değerlendirilse de dünya üzerindeki yaşamın vazgeçilmezleridir ve bir çoğu sandığınızdan daha yaşlıdır. Çizgi filmlerde bile ağaçların yaşlı ve bilge kişilikler olarak tanıtılmasının bir nedeni var; bu neden binlerce ağacın tarihe bire bir tanıklık etmiş olmasıdır..

San Francisco’da bulunan bir fotoğrafçı olan Beth Moon, son 14 yıldır dünyanın en eski ağaçlarını arıyor. Uzak bölgelerde yetişen ve dünyanın kendisi kadar eski olan en muhteşem ağaçları yakalamak için dünyanın dört bir yanından seyahat etti.

“Dünyanın en büyük ve en eski yaşayan anıtları olarak ayakta durduğumda, bu sembolik ağaçların özellikle çevremizle yaşamak için daha iyi yollar bulmaya odaklandığı bir zamanda, daha büyük bir önem taşıyacağına inanıyorum”  diyor sanatçı ressamında Moon.

Beth Moon’un ikili fotoğraflarının altısı “Eski Ağaçlar: Zamanın Portreleri” başlıklı bir kitapta yayınlandı .

KAYNAKLAR: 1