Kapat

Bu makinanın adı "Phonoliszt-Violina"
Piyanoyu ve üç kemanı birleştiren otomatik müzik makinası. 1907 yılında Alman piyano yapımcısı Hupfeld tarafından yaptırılmış.

Daha Fazla Göster...

İdam Edilen Fil Koca Mary’nin Hikayesi

Anasayfa
Makaleler İdam Edilen Fil Koca Mary’nin Hikayesi
İdam Edilen Fil: Koca Mary

İdam Edilen Fil Koca Mary’nin Hikayesi

İdam Edilen Fil; onun adı Koca Mary. Yıllarca, Sparks’ın dünyaca ünlü şovu, gezici bir sirkte çalıştı, tüm kıyı kasabalarını gezdi. Mary, 1916 yılında Tennessee’de bulunan Erwin kasabasında cinayet suçlamasıyla tutuklandı ve kalabalık bir seyirci önünde vinçle asılarak idam edildi.

Mary’nin öyküsü tuhaf ve üzücü. Zamanla olayın ayrıntıları unutulsa da, can alıcı bir kaç bilgi hala mevcut: Mary kendisini kancayla yaralayan  bir sirk eğitmenini öldürmüştü ve Tennessee’deki küçük kasaba, onu tüyler ürpertici bir şekilde infaz etmişti.

Mary’nin hikayesi, 19. yüzyılın sonlarında Charlie Sparks adlı bir adamla başladıSekiz yaşından beri sirk sanatçısı olan Sparks, palyaçolar, akrobatlar, aslanlar ve Mary gibi egzotik hayvanlar bulunan Sparks World Famous Shows’u kurdu. Sparks’ın babası dört yaşındayken Mary’i satın aldı, Charlie ve eşi Addie Mitchell Mary’i büyüttü.

Dünyanın yaşayan en büyük hayvanı olarak bilinmesi nedeniyle, “Büyük Mary” olarak anılmaya başlandı.

İdam Edilen Fil: Koca Mary

İdam Edilen Fil: Koca Mary

Müzik aletleri çalan, başının üstünde duran ve hatta beyzbol topu yakalayan, bu nazik dev, ülke çapında yankı uyandırdı. Şüphesiz Mary, yıllarca Sparks’ın şovlarına onlarca seyirci toplamıştı. Mary’nin sonu, gezici sirk Virginia’ya geldiğinde son bulacaktı.

Sparks, Eldridge isimli birini Mary’nin bakımını yapması için işe aldı. Sirk çalışanları, Eldridge’i hayvanlara nazik davranması konusunda uyarsa da, Eldridge bu uyarıları gözardı etti.

Günümüz sirklerinden örnek görüntü

Günümüz sirklerinden örnek görüntü

Koca Mary’nin İdam Edilme Sebebi

Bir gün Eldridge, Mary’i su içmesi için götürürken, Mary kenarda bir karpuz kabuğu gördü. Yemek için hamle yaptığı anda Eldridge elinde bulunan boğa kancasıyla Mary’e vurmaya başladı. Kanca bir kaç defa Mary’nin derisine saplandı.

Anlatılanlara göre daha sonra Mary, Eldridge’i havaya kaldırarak bir kaç defa yere çarptı, daha sonra üstüne basarak başını ezdi.

Sonra Kingsport kasabası Mary’nin suç işlediğine ve cezalandırılması gerektiğine karar verdi. Mary’e bir kaç defa ateş edilse de Mary ölmedi. Daha sonra ayaklarından zincirlendi. Sözde cinayet haberi kasabada hızla yayıldı. Mary’nin akşamki gösteriye çıkması istenmedi, Sparks baskı altına alınarak, çok sevdiği Mary’den ayrılmaya zorlandı. Sparks işini kaybetmek yerine kalabalık önünde Mary’i idam etmeye karar verdi.

Fakat 10 tonluk Mary’i öldürmek hiç de kolay değildi. Bazıları kurşuna dizilmesini, kimileri ise lokomotifler arasında ezilerek öldürülmesi fikrini ileri sürdü. İki tren arasına bağlanarak parçalamayı düşünen bile oldu. Fakat kasabada bu kadar güçlü lokomotif bulunmaması sebebiyle Sparks, Mary’i asmaya karar verdi.

Ertesi gün, Spark World Famous Shows, Erwin kasabasına gelerek demiryolu raylarında bulunan 100 tonluk bir vinçle Mary’i asmaya çalıştı. Dört fil büyüklüğünde olan Koca Mary, sirk çalışanlarının boynuna taktığı bir zincirle “darağacına” çekildi. Vinç Mary’i havaya kaldırmaya başladı.

Sirklerde çalıştırılan fillerle ilgili bir çizim

Sirklerde çalıştırılan fillerle ilgili bir çizim

Mary’nin ayakları yerden kesilince zincir koptu ve Mary yere düştü, kalçası kırıldı. Daha sonra bağlanarak tekrar asıldı. 30 dakika havada asılı kaldıktan sonra bir veteriner Mary’nin öldüğünü söyledi ve çalışanlar Mary’yi yere indirdi.

Mary gibi doğal ortamından koparılarak, eziyet edilen, öldürülen hayvan sayısı hiç de az değil. Örneğin 1994 yılında eğitmenini yaralayarak kaçan Tyke adlı bir fil Honolulu polisi tarafından 87 kez silahla vurularak öldürüldü.

 

KAYNAKLAR: 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir