Kapat

Askeri Birliklerin Maskotu Olmuş 15 Hayvan

Anasayfa
Galeriler Askeri Birliklerin Maskotu Olmuş 15 Hayvan

Köpek ve kedi gibi evcil hayvanlardan keçi ve domuz hatta filler, kaplanlar ve kangurular gibi garip vahşi hayvanlar askeri birlik maskotu oldu.

Ayı Wojtek

Ayı Wojtek

Wojtek, İkinci Dünya Savaşı sırasında Polonya II Kolordularının İran’da bir tren istasyonunda satın aldığı Suriyeli kahverengi ayı yavrusuydu. Wojtek orduyla Ortadoğu ve İtalya’dan geçti. Birlik için cephane taşıyacak ve koruyacaktı, hatta selam vermesi bile öğretildi. Savaştan sonra Wojtek, hayatının geri kalanını Edinburgh Hayvanat Bahçesi’nde geçirdi.

Tavuk Jack

Tavuk Jack

Avustralya Ordusu 2. Divisional Signals Company’nin Jack adında bir tavuk maskotu vardı. Jack 1916’da Mısır’da daha civcivken satın alınmıştı. Anlatılanlara göre, Jack bir köpekten bile daha iydi, birliğe yaklaşan yabancılara saldırıyordu.

Çavuş Stubby

Çavuş Stubby

Stubby, Birinci Dünya Savaşı sırasında Amerikalı 102. Piyade, 26. Bölüğün maskotu haline gelen Boston Terrieriydi. Hardal gazını ve bombardımanını uyarması için Stubby eğitildi ve  mahsur kalan yaralı askerleri bulabiliyordu.

The Yorkie Duman

The Yorkie Duman

Smoky, İkinci Dünya Savaşı sırasında Yeni Gine’de bir tilki deliğinde Amerikanlılar tarafından bulunmuş bir Yorkshire Terrieriydi. Birden fazla keşif ve paraşüt görevini yerine getiren 5. Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın 26’ncı Fotoğraf Arşivleme Filosunun sahibine eşlik etti. Smoky, savaş sonrasında TV şovlarında yer aldı ve ünlü oldu.

Lin Wang Fil

Lin Wang Fil

Lin Wang, İkinci Dünya Savaşı’nda yaşanan çatışmanın bir parçası olan İkinci Çin-Japon Savaşı sırasında Chiang Kai-shek’in Çin Geleceği Gücü tarafından sahiplenilen bir fildi. Lin Wang, taşıma  ve nakliye gibi birçok görev aldı. Savaştan sonra Lin, Taipei Hayvanat Bahçesi’ne götürülürken, hayatının geri kalan kısmını arkadaşı Malan ile geçirdi.

Kaplumbağa Timothy

Kaplumbağa Timothy

Timothy, İngiliz Deniz Kuvvetleri tarafından 1854 yılında Portekizli bir özel gemide bulundu. Bu dişi kaplumbağaya “Timothy” adı verildi. Kırım Savaşı sırasında HMS Kraliçesi de dahil olmak üzere birçok İngiliz gemisinde görev yaptı. 1892 yılında askerlik görevinden emekliye ayrıldı ve geri kalan ömrünü 2004’te ölümüne kadar Devon Kontunun mülkünde geçirdi.

Ayı Winnie

Winnie The Bear

Ayı Winnie, I. Dünya Savaşı sırasında Kanada Ordusunda bir kolordunun maskotuydu. Veteriner hekim Harry Colebourn tarafından bir tren istasyonundan satın alındı. Savaştan sonra, Winnie, Londra Hayvanat Bahçesi’nde tutuldu. Orada, Winnie-the-Pooh yazarı AA Milne’nin için ilham kaynağı oldu.

Ferdie Pygmy Uçan Phalanger

Ferdie Pygmy Uçan Phalanger

Ferdie, 2. Dünya Savaşı sırasında Avustralyalı RAAF Spitfire takımının maskotuydu. Bu küçük hayvan, Bathurst Adası’ndan subay olan Robert Addison tarafından birliğe getirildi. Birçok askeri hayvan gibi, Ferdie’ye de alkol içirildi, bir gün kazara bir bardak biraya düştükten sonra öldü.

Nils Olav

Nils Olav

Nils Olav, İskoçya’daki Edinburgh Hayvanat Bahçesinde yaşayan Norveç Kral Muhafızlarının penguen maskotlarına verilen addır. Askerler 1972’de pengueni kendi maskotu olarak benimsedi. Daha sonra bu gelenek haline geldi ve Muhafızların şehri her ziyaretinde Nils Olav terfi etti. Bu resimdeki maskot Nils Olav III, 2008’de şövalyelik kazandı.

Bonbon IV

Bonbon IV

Bonbon(Taffy) IV, 1906’da birliğe katılan Galler Bölgesinin 2. Taburu için bir maskot olarak yetiştirilen keçidir. Taffy, bir çok askeri görevden sağ olarak çıktı. Bu hizmeti için 1914 yılında ödüllendirildi. Kısa süre sonra, Taffy, 1915’de Fransa’da kalp yetmezliğinden öldü.

Batmaz Sam

Batmaz Sam

“Batmaz Sam” lakaplı bu kedi, II. Dünya Savaşı sırasında Bismarck’taki Alman donanmasıyla askeri kariyerine başladı . Gemiyi batıran İngilizler Oskar’ı kurtardı ve gemiye aldı. Oskar’ı kurtaran gemi bir süre sonra Alman birlikleri tarafından ateş altına alındı. Gemi battı ve Oskar yüzen bir tahtaya tutunarak hayatta kaldı. Bu nedenle Oskar’a “Unsinkable Sam” yani “Batmaz Sam” lakabı  verildi. Geri kalan yaşamını bir İngiliz askerin evinde geçirdi.

Quintus Rama

Quintus Rama

Avustralya Kraliyet Alayı’nın 5. Taburunun maskotu, Quintus Rama adlı 10 yaşında bir bengal kaplanı. Birliğin armasında kaplan bulunması sebebiyle 1967’de Vietnam Savaşı dönüşünde maskot olarak bir kaplan alındı. Quintus Rama şu anda Crocodylus Park’ta kalıyor.

Domuzcuk Tirpitz

Domuzcuk Tirpitz

Tirpitz, II. Dünya Savaşı sırasında önce Alman ordusuyla, daha sonra İngilizlerle birlikte donanma maskotuydu. Tirpitz başlangıçta SMS Dresden’de kaldı, ancak İngilizler tarafından Falkland Adaları Savaşı’nda batırıldıktan sonra, HMS Glasgow’a getirildi. Savaştan sonra, Tirpitz bir hayır müzayedesi için domuz eti olarak açık artırmayla satıldı ve doldurulmuş başı halen İngiltere’deki İmparatorluk Savaşı Müzesi’nde duruyor.

Kuşatma Tugayı Kangurusu

Kuşatma Tugayı Kangurusu

Birinci Dünya Savaşı ve II. Dünya Savaşı sırasında birçok Avustralyalı birliğin getirdiği kanguru maskotları vardı. Bu kanguru, Kuşatma Tugayı, 36. Ağır Topçu Tugayı, Kraliyet Avustralya Topçu Gemisinin maskotuydu. Kuşatma Tugayı’nın Batı Avustralya Birliği ile İngiltere ve Fransa’ya götürüldü. 1915-1916 kışının soğuktan çok etkilendi ve köpekler tarafından çok fazla taciz edildiği için bu göreve çok fazla dayanamadı.

Fare Eustace

Fare Eustece

Eustace, II. Dünya Savaşı sırasında İngiliz Landing Craft Tank 947 mürettebatının fare maskotuydu.
KAYNAKLAR: 1

“Askeri Birliklerin Maskotu Olmuş 15 Hayvan” üzerine 2 yorum

  1. Yılmaz Başara says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir