Kapat

"Beni de bir ana doğurmadı mı? Türk anaları daha nice Mustafa Kemal'ler doğurur." Mustafa Kemal ATATÜRK... #ZübeydeHanım

Daha Fazla Göster...

Kral 2. Leopold: Belçika’nın Kongo Katliamları

Anasayfa
Makaleler Kral 2. Leopold: Belçika’nın Kongo Katliamları
Kral 2. Leopold: Belçika'nın Kongo Katliamları

Afrika’nın Durumu

Avrupa’nın büyük güçleri Afrika‘yı parçalayıp paylaşırken, 1835 ile 1909 seneleri arasında yaşayan Belçika Kralı 2. Leopold, yerli kabileleri “medenileştirmek” adı altında Kongo’ya misyonerler göndermeye başladı ve pastadan kendine büyük bir pay kaptı, öyle ki Avrupa devletleri Kongo’yu Kral 2. Leopold ‘un özel mülkü olarak tescillemişlerdi.

Belçika Kralı 2. Leopold ve Kongo

Ancak Afrika yerlilerini medenileştirme bahanesiyle Afrika’nın kauçuk ve fildişi gibi değerlerini yağmaladı. Yerli halkı katlederek ve işkence yoluyla çalışmaya zorladı: Malzeme kotası koyduğu yerlilerden kotasını dolduramayanlar öldürüldü ya da uzuvları kesildi. Kral II. Leopold, Kongo’ya hiç gitmemesine rağmen 10 ila 15 milyon insanın ölümünden ve sakat kalmasından sorumludur. Ülke nüfusu bu dönemde 3’de 2 oranında azalmıştır.

Alttaki fotoğraf, 1900′lü yılların başında, Kongo’da, bir din adamı tarafından gizlice çekildi. Fotoğraftaki adam, kendisi gibi köle olan ve yeterince kauçuk toplayamadığı için cezalandırılan 5 yaşındaki kızının kesilen sol eli ve sağ ayağına bakıyor. Yaklaşık 23 yıl süren işkencenin belki de en net anlatan fotoğraf karesi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir