Kapat

Bu makinanın adı "Phonoliszt-Violina"
Piyanoyu ve üç kemanı birleştiren otomatik müzik makinası. 1907 yılında Alman piyano yapımcısı Hupfeld tarafından yaptırılmış.

Daha Fazla Göster...

Katolik Vatikan ve Kedi Nefreti

Anasayfa
Makaleler Katolik Vatikan ve Kedi Nefreti
Katolik Vatikan ve Kedi Nefreti

Dünyada iki tür insan vardır: kedileri sevenler ve kedilerden nefret edenler.

Günümüzde bile devam eden, kedilerin kötü imajı ve batıl inançların temeli aslında 14. yüzyılda 9. Gregory adındaki yobaz ve ahmak bir papa yüzünden. Gregory ise kediler hakkındaki fikirlerini beyan ederken, kilise araştırma bölümünden edindiği bazı delilleri dayanak göstermiştir. Bu deliller ise bir kaç olay ve ruh sağlığının yerinde olup olmadığı belli olmayan bazı şahısların ifadelerinden ibaretti.

13 Haziran 1233’te Gregory, Şeytanın yarı kedi olduğunu ve bazen Şeytanın kedi görünümüne büründüğünü ilan eden Vox in RAMA adlı papa kararnamesi yayınladı.

Bu belgenin yayınlanmasının ardından insanlar önce kendi evlerinde besledikleri kediler öldürmeye başladı daha sonra katliam sokaklara taşındı, çok sayıda kedi yakılarak, parçalanarak öldürüldü. Avrupa’daki siyah kedi sayısının bu kadar az olmasının sebebi de yine bu tarihlerde siyah kedilerin daha çok katliama maruz kalmalarıdır.

Avrupa’da bu katliamların yaşanmasından hemen sonra veba salgını başgösterdi. Avrupa’nın neredeyse üçde biri kadar insan ki bu yaklaşık 75-200 milyon civarında veba salgını yüzünden can verdi. Bir çok araştırmacı vebanın farelerden yayılması nedeniyle, bu salgını kedi katliamlarına bağlamaktadır.

Ancak Kilisenin kedi katliamları Gregory ile birlikte son bulmadı. Papa VIII. Innocent 1400’lü yıllarda papa olduğunda Avrupa cadı hikayeleriyle çalkalanıyordu. Tabiki hikayelerin baş kahramanları her zaman masum kediler oldu. Kedi yakma gibi nefret dolu olaylar uzun süre devam etti. Öyleki Belçika’da kedilerin çatılardan atılarak, daha sonra yakıldığı festivaller düzenlendi ve Kraliçe Elizabeth’in taç giyme töreni oyuncak bir kedi yakarak başlamıştır.

Bugün bile Vatikan kedilere karşı kuşkuyla yaklaşmıştır hatta bu yaklaşım sadece kedileri değil, tüm hayvanları kapsayacak şekildedir. Papa Francis insanların tüylü canlılara çok fazla para harcadığını belirtmiş, bu konunun ciddiye alınmasını talep etmiştir.

Kaynaklar: 3

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir