Kapat

Ahhh!Heidinin ayaklarının ayaklarının neden çıplak olduğunu anlamak ! https://t.co/aa2o1HcsQD

Daha Fazla Göster...

İlk Fotoğraf Kaç Yılında Çekilmiştir ve İlkleri

Anasayfa
Galeriler İlk Fotoğraf Kaç Yılında Çekilmiştir ve İlkleri

İlk Fotoğraf Kaç Yılında Çekilmiştir derseniz tarihin ilk fotoğrafı 1826 yada 1827 yılında Joseph Nicéphore Niépce tarafından çekilmiştir. Fotoğraf Saône-et-Loire, Bourgogne, Fransa‘daki penceresinden görünümü göstermektedir. Fotoğrafın pozlama süresi 8 saattir.

İlk Fotoğraf 1826-1827

İlk Fotoğraf 1826-1827
İlk Fotoğraf Kaç Yılında Çekilmiştir derseniz tarihin ilk fotoğrafı 1826 yada 1827 yılında Joseph Nicéphore Niépce tarafından çekilmiştir. Fotoğraf Saône-et-Loire, Bourgogne, Fransa‘daki penceresinden görünümü göstermektedir. Fotoğrafın pozlama süresi 8 saattir.
Çekilen ilk fotoğrafın düzenlenmiş hali

İlk Negatif Fotoğraf 1835

Niépce’nin fotoğrafı çok belirgin değildi, ancak 1835’te İngiltere’nin Wiltshire kentinde Henry Fox Talbot’un fikri fotoğrafçılığı biraz daha pratik hale getirmişti. İlk kez negatif bir fotoğraf çekmişti. Metal üzerine soluk bir görüntü basmak yerine, şimdi istediği kadar kopya yapmak için negatif film kullanabilirdi.

İlk İnsan Fotoğrafı 1838

Louis Daguerre, şimdiye kadar bir insana ait ilk fotoğrafı çekmişti. Fotoğraf Paris’te bulunan bir sokağa ait ancak sol alt tarafa yakından baktığınızda iki kişiyi görebilirsiniz, muhtemelen bir ayakkabı boyacısı ve müşterisi. Birkaç dakika süren pozlama süresince fazla hareket etmedikleri için net olarak görülebilmekteler, sokaktaki diğer canlılık kameraya yakalanmamış.

İlk Selfie yani Özçekim 1839

1839’da Philadelphia’da Robert Cornelius, bir dagereotip fotoğraf çekmek için 15 dakika boyunca kameranın önünde tamamen hareketsizce poz verdi. Bu bir insanın ilk net fotoğrafı, ilk portre ve fotoğraf tarihindeki ilk selfie oldu.

İlk Kadın Portresi 1839-1840

Cornelius’un başarısından kısa süre sonra, John Draper başka birinin portresini çeken ilk kişi oldu. New York’ta gerçekleşen bu çekimde Draper kamerasını kız arkadaşı Dorothy’ye yöneltti ve ilk kadın portresi tarihteki yerini aldı.

Ayın İlk Detaylı Fotoğrafı 1840

Draper New York’ta uzayın ilk net fotoğrafını, yani Ay’ı çekti.

İçki İçen İnsanların İlk Fotoğrafı 1844

David Octavius ​​Hill ve Robert Adamson İskoçya’nın ilk fotoğraf stüdyosunu açmışlardır ve günlük “hayatın” ilk fotoğraflarını çekme fırsatı bulmuşlardır. Edinburgh’da çekilen bu fotoğraf, içki içen insanların ilk fotoğrafı.

Güneşin İlk Fotoğrafı 1845

Güneşin ilk fotoğrafı Paris’teki Léon Foucault ve Hippolyte Fizeau tarafından çekilmiştir.

İlk Haber Fotoğrafı 1848

Kimse bu fotoğrafı kimin çektiği bilinmiyor, hükümet güçleri ile işçiler arasındaki savaştan kısa süre sonra Paris’teki Rue Saint-Maur-Popincourt’ta çekilmiş. Yol binlerce kişinin ölümüne neden olan barikatlarla dolu.

İlk Renkli Fotoğraf 1851

1851’de New York’ta Levi Hill, adına “hillotip” dediği teknikle ilk renkli fotoğrafı çektiğini duyurdu. Bununla birlikte, Hill metodlarını çok gizli tutuyordu ki birçok kişi onun gerçekten renkli fotoğraflar çektiğine inanmamıştı ve dolandırıcılıkla suçlandı, sadece siyah-beyaz bir fotoğrafı boyadığı iddia edildi. 2010 yılında fotoğrafları üzerinde teknik bir inceleme yapıldı ve Hill’in gerçeği söylediği ortaya çıktı, ilk renkli fotoğradı çekmişti.

Havadan İlk Çekilen Fotoğraf 1860

James Wallace Black, fotoğraf tarihinin “Boston, Kartal ve Vahşi Kaz” olarak adlandırdığı ilk örneklerini çekti; bu fotoğrafı ise bir sıcak hava balonundan çekmişti. Fransız fotoğraf sanatçısı Gaspar Felix Tournachon’un Black’den birkaç yıl önce ilk hava fotoğrafını çektiği yaygın bir şekilde kabul görüyor. Nadar’ın fotoğrafları zamanla kayboldu.

İlk Tam Renkli Fotoğraf 1861

James Clerk Maxwell ve Thomas Sutton, 1861’de Londra’da ilk tam renkli fotoğrafı (bir tartan şerit tasvir) çekti. Levi Hill’in fotoğrafının aksine, bu resmin hiçbir parçasına elle müdahale edilmemişti.

İlk Renkli Manzara Fotoğrafı 1877

Fotoğrafçılığın erken dönemlerinde renkli fotoğraf çekmek hiç kolay değildi. Bir peyzajın tam renkli fotoğrafını çekmek Maxwell ve Sutton’dan 16 yıl sonra gerçekleşti. Onu çeken kişi, Agen, Fransa’nın bu görüntüsüyle birlikte Louis Ducos du Hauron’du.

İlk Hareketli Fotoğraf 1878

Eadweard Muybridge, hareketin fotoğrafını çekebilmek için ardı ardına çekim yapabilen bir kamera dizisi kullandı. Sırasıyla birbiri ardına izlendiğinde, Kaliforniya Palo Alto’da çekilen Muybridge fotoğrafları, ilk hareketli fotoğrafların gelişimini anlamamıza yardımcı oluyor.

İlk Su Altı Fotoğrafı 1899

Fransa’dan Louis Boutan, 1899 yılında ilk su altı fotoğrafını çekti. Emil Racovitza, fotoğrafın çekilebilmesi için 30 dakika boyunca bu pozu verdi; Fransa’nın Banyuls-sur-Mer.

İlk Ölümlü Uçak Kazasının Fotoğrafı 1908

Wright Kardeşler, uçuş ile ilgili tüm deneyimlerini kamera ile kayda aldı. Ve ilk ölümcül uçak kazası gerçekleştiğinde, Va. Fort Myer’de kameralar fotoğraflarını çekiyordu.

Uzaydan İlk Çekilen Fotoğraf 1946

Bu fotoğraf yerden 65 km yükseklikte Amerikan V-2 roketinden çekilmiştir.

İlk Dijital Fotoğraf 1957

Maryland Ulusal Standartlar Bürosu mühendisi Russell Kirsch, 1957’de fotoğraf tarihindeki ilk dijital fotoğrafı çekti. Fotoğraf oğlu Walden’a ait.

Dünyanın Aydan Çekilmiş İlk Fotoğrafı 1966

NASA’nın Ay Orbiter 1, Ay’dan Dünya’nın ilk fotoğrafını çekti.

İlk Photoshoplu Fotoğraf 1987

Lucasfilm’de çalışan John Knoll, Fransız Polinezyası’ndan Bora Bora’ya giden karısı Jennifer’ın bu fotoğrafını Photoshop aracılığıyla işleyen ilk kişi oldu.

İnternette Yayınlanan İlk Fotoğraf 1992

Bu görüntü internete yüklenen ilk fotoğraftır. Bu kadınlar İsviçre’deki CERN Laboratuarı’nda çalışan insanlardan oluşan bir müzik komedi grubu Les Horribles Cernettes’tir.

İlk Instagram Fotoğrafı 2010

Instagram’a yüklenen ilk fotoğraf, Meksikalı bir Taco Standında bir köpek, şirketin kurucularından Kevin Systrom tarafından çekildi.

KAYNAKLAR: 1

“İlk Fotoğraf Kaç Yılında Çekilmiştir ve İlkleri” üzerine 2 yorum

  1. Araştırnacı says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir